Srbija

12.12.2013. 10:29

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Šta donosi novi Zakon o privatizaciji?

Srbija

12.12.2013. 10:29

Novi Zakon o privatizaciji predviđa da se preduzeća privatizuju na novi način, a ne budu opljačkana, kažu u Ministarstvu privrede.
Savetnik ministra privrede u Vladi Srbije i profesor Fakulteta političkih nauka Dušan Pavlović izjavio je za RTV Pink da su problem preduzeća u restrukturiranju, koja prema približnoj računici Svetske banke, godišnje Srbiju koštaju 750 miliona dolara.
Pavlović je rekao da se program Ministarstva privrede ogleda u novom Zakonu o privatizaciji da se na novi način preduzeća privatizuju, a ne budu opljačkana i da postoji više od 600 preduzeća evidentiranih u Agenciji za privatizaciju čija sudbina mora da se reši. 
On je u Jutarnjem programu TV Pink ilustrovao da je reč o preduzećima kao što su FAP ili „Prva petoletka“, za koje je postojala ideja da se postave na zdrave noge još 2001. ili 2002. i prodaju. 
Pavlović je rekao da su društvena preduzeća gubitaši, ali da su još veći problem javna preduzeća kao što su „Srbijagas“, „Železnica Srbije“, „Elektroprivreda“. 
Postoji deo problema zato što „Srbijagas“ i druga preduzeća moraju da imaju cene ispod tržišnih, ali je problem što se to koristi kao izgovor za pravljenje raznih drugih gubitaka, rekao je Pavlović. 
Upitan o „Simpu“ i RTB-u Bor, Pavlović je odgovorio da moraju da se privatizuju i preduzeća od kojih živi ceo grad, među kojima su i „Galenika“ i FAP u Priboju, jer su veće šanse, ako se privatizacija uradi pošteno, da će vlasnik upravljati odgovornije od države. 
Pavlović je rekao da, prema novom zakonima o privatizaciji i stečaju, postoji obaveza stečajnih i privatizacionih upravnika da ustanove ko je odgovoran za loše stanje u preduzeću u poslednjih pet godina. 
Ceo proces će biti transparentan i „u prvi isplatni red će ući radnici“, najavio je on i dodao da će, kada preduzeće odlazi u stečaj i isplate svi poverioci, prvo biti isplaćeni radnici kojima se duguje novac. 
Pavlović je rekao da bi novi zakon o radu omogućio fleksibilnije otpuštanje da bi se omogućilo fleksibilnije zapošljavanje, navodeći da 500.000 građana radi „na crno“ i da bi još toliko moglo da se zaposli, da je zakon drugačiji. 
Dominantan deo privrede mora da bude u privatnim rukama, a samo neka strateški možda važna i javna preduzeća mogu da budu u rukama države, rekao je on i najavio da bi trebalo da se usvoje zakoni o privatizaciji, stečaju, radu i građevinskom zemljištu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Irena Stamenković, član proširenog sastava, ira.1973.ni@gmail.com kaže:

    Ja bih dodelila Nobelovu nagradu za usmenu književnost- pričanje bajki- Gradskoj izbornoj komisiji grada Niša i predsednici Jeleni Žarić Kovačević, koja rukovodi njome. Još uvek nisu isplaćeni prošireni birački sastavi u Nišu na izborima održanim još u aprilu 2016.god. Sebi su isplatili sume od nekoliko stotina hiljada, a građani, uglavnom nezaposleni, čekaju i dalje svojih 1500 dinara! Za Nobela! I za novu vest na „Novoj ekonomiji“… Toliko o trenutnom suficitu u Srbiji. http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Stotine-hiljada-dinara-za-clanove-niske-izborne-komisije.sr.html

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.