U prethodna dva meseca čak 92 odsto preduzeća je imalo zaposlene na bolovanju zbog COVID-19. Od toga, 72 odsto poslodavaca je isplaćivalo puni iznos zarade tokom trajanja bolovanja, pokazala je anketa koju je sprovela Unija poslodavaca Srbije među skoro 300 vlasnika i direktora firmi svih veličina.
Kod tri četvrtine poslodavaca, bolovanje zaposlenih trajalo je do tri nedelje, a kod jedne četvrtine duže od toga.
U 65 odsto anketiranih preduzeća zabeležen je gubitak usled odsustva zaposlenih zbog COVID-19, najviše u prerađivačkoj industriji, a mereno prema veličini firme najviše su pogođena mikropreduzeća.
Vlasnik trgovine Gomex: Sve više radnika na bolovanjuNa pitanje kako su rešavali problem nedostajućih radnika, većina anketiranih odgovara da se odlučila za preraspodelu posla među preostalim zaposlenima (72 odsto).
Njih 15 odsto moralo je da smanji obim poslovanja, a osam odsto je angažovalo nove radnike. Neki su skratili radno vreme, ili uputili zaposlene na rad od kuće.
U komentarima na aktuelnu situaciju i preporuku Vlade Srbije da firme isplaćuju sto odsto zarade radnicima zaraženim koronavirusom, velika većina poslodavaca ocenjuje nelogičnim pravljenje razlike među radnicima sa različitim dijagnozama, od kojih neke predstavljaju daleko teža oboljenja nego što je COVID-19.
Korona donela više posla za trgovinu i komunikacijeI pored toga, čak 81 odsto mikro i malih preduzeća isplaćuje punu naknadu zarade tokom bolovanja zbog COVID-19.
Poslodavci koji su učestvovali u anketi ističu da bi bi država trebalo da nadonkadi razliku između 65 odsto zarada, koliko firme inače isplaćuju zaposlenima koji su na bolovanju i punog iznosa plate.
Takođe, preporučuju i da država donese i sprovodi jasnu strategiju u borbi protiv pandemije i da intezivno radi na postizanju visoke stope vakcinisanosti, kao i da umanji poreske obaveze i pomeri rokove za njihovo plaćanje.
Dve trećine srpskih firmi nema budžet za istraživanje i razvoj