Potrošnja po stanovniku u Srbiji je, prema procenama evropskog zavoda za statistiku Eurostata, prošle godine iznosila 43 odsto proseka Evropske unije (EU).
Stvarna individualna potrošnja (AIC) po stanovniku, kao merilo materijalnog blagostanja domaćinstava, iskazana standardima kupovne moći, kretala se prošle godine u rasponu od najnižih 49 odsto EU proseka u Bugarskoj do najviših 138 odsto u Luksemburgu.
U grupi sa najvišim nivoom stvarne individualne potrošnje po stanovniku, iza Luksemburga je Nemačka, sa 25 odsto većom potrošnjom od proseka u EU. Slede Austrija, Švedska, Danska, Belgija, Finska, Francuska i Velika Britanija, gde je potrošnja deset do 20 odsto veća od proseka 28-člane Unije.
Hrvatska se nalazi na 25. mestu na lestvici zemalja EU sa stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku u visini 61 odsto proseka u EU.
U grupi zemalja sa 30 do 40 odsto nižom individualnom potrošnjom od proseka još se nalaze Letonija, Estonija i Mađarska. Uz Bugarsku, na dnu lestvice je i Rumunija, sa 54 odsto proseka EU.
Mađarska beleži AIC po stanovniku od 63 odsto proseka EU, Slovenija 77 odsto, Srbija 43 odsto, Makedonija 41 odsto, a Bosna i Hercegovina 38 odsto.
U grupi zemalja sa potrošnjom po stanovniku do najviše deset odsto ispod proseka EU nalaze se Irska, Italija, Kipar i Španija, ispred Malte i Grčke, čiji je AIC po stanovniku deset do 20 odsto niži od evropskog proseka.
Sledi grupa sa 20 do 30 odsto nižim nivoom AIC-a po stanovniku od EU proseka, koja uz Sloveniju, uključuje Litvaniju, Portugaliju, Poljsku, Slovačku i Češku.
Kakav divan savet,sad ću da se zaposlim iz prve ….