Srbija

26.05.2020. 06:43

Novosti, Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

U Srbiji za sada bez aplikacija za praćenje zaraženih

Pixabay

Srbija

26.05.2020. 06:43

Nakon što su Gugl i Epl prošle nedelje ponudili sistemska rešenja za kovid aplikacije, još uvek se ne zna da li će „lovljenje“ kontakata obolelog preko mobilnog telefona biti uvedeno i u Srbiji, objavile su Večernje novosti.

Kako prenosi taj dnevni list, u Kriznom štabu, prema nezvaničnim navodima, smatraju da nema potrebe za sprovođenjem te mere. Uvođenje aplikacije, dodaje se, imalo bi smisla samo ako je situacija teška, a posle ukidanja vanrednog stanja, ne postoji ni pravni osnov za njeno uvođenje.

„Medicinski, mogao bih da vam navedem mnogo razloga da ta mera nije opravdana“ – rekao je za Večernje novosti, prof. dr Vladimir Jorga. Prema njegovim rečima, to bi sada bilo preterivanje. „Smatram da je uvođenje aplikacije preterivanje, da takva zaštita nije funkcionalna. Mislim da nije čak ni etički označavati ljude sa koronom ili one koji su je preležali. Kao lekar sam apsolutno protiv toga.“

Mnogi stručnjaci naglašavaju da upotreba aplikacije nije dovoljno pouzdana, jer bi noslac virusa kovid 19 mogao da ostavi svoj telefon kod kuće.

„Aplikacija nam ne bi bila potrebna kada bismo imali svest: „Čuvaj se i Bog će te čuvati“. Ne bi trebalo da bacamo novac na skupe projekte, dovoljno je da poštujemo osnovne mere zaštite“, smatra Vesna Radović, doktor medicinskih nauka i farmaceut.

GUGL I EPL PONUDLI SISTEMSKO REŠENJE ZA APLIKACIJU

Prošle nedelje, dva najveća svetska IT giganta, Gugl I Epl, ponudili su sistemska rešenja za svoje operativne sisteme za mobilne telefone, kako bi svaka država mogla da izradi svoju aplikaciju za praćenje osoba zaraženih korona virusom, o čemu je portal Nove ekonomije već pisao ().

Oni su to nazvali „Exposure Notification“, u prevodu „obaveštenje o izloženosti virusu“ i predviđeno je da funkcioniše na principu „bluetooth“ tehnologije“, uz potpunu zaštitu privatnosti korisnika.

„Korisnik treba sam da odabere aplikaciju, da je pokrene i omogući pristup bluetooth-u. Aplikacija povremeno generiše nasumičan broj. On se odašilje u okolinu tako da drugi telefoni sa istom tom aplikacijom mogu da ga pročitaju. Kad se kod nekoga utvrdi postojanje bolesti COVID-19, na osnovu spiska nasumičnih brojeva, koje je telefon te osobe „pokupio“ u bliskom kontaktu sa drugima, generišu se obaveštenja. Ona se prikazuju ljudima koji su dolazili u kontakt sa zaraženim, uz savet da bi trebalo da se testiraju“, rekao je za Novu ekonomiju tehnički savetnik za digitalnu upravu u Programu Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji, Slobodan Marković. 

Aplikacije će se nalaziti na Apple store i Google play onlajn prodavnicama. Za svaku zemlju Epl i Gugl će odobirati samo jednu koja ima podršku državnih organa. 

Podsetimo, oko 60 hiljada ljudi instaliralo je kovid aplikaciju koju je napravila Severna Makedonija, još na početku pandemije, ali ona nema veze sa rešenjem koje su omogućili Gugl i Epl, prošle nedelje. 

Pred početak letnje turističke sezone, Hrvatska je nedavno posao izrade kovid aplikacije poverila jednom državnom preduzeću. 

U Crnoj Gori, rekli su za Večernje novosti da izrada aplikacije za praćenje virusa nije u planu. 

Više od 20 zemalja prijavilo se za rešenja Gugla u Epla, ali nije izvesno da li će ih svaka koristiti, preneli su mediji. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.