Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) počelo je akciju Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC). U akciji učestvuju volonteri koji su popisivali ptice kao i do sada, kao i svi oni ljudi koje to zanima.
„Pozivamo zainteresovane građane da uzmu učešće u ovoj najmasovnijoj i najstarijoj aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu, započetoj još davne 1966. godine“, kažu u Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Kako se navodi u saopštenju, akcija traje do 31. januara 2023. godine.
„Zahvaljujući razgranatoj mreži članova, volontera i saradnika i ove godine ćemo se potruditi da obiđemo što više vodenih staništa širom zemlje, da zabeležimo stanje u kojima se nalaze, kao i brojnost ptica na njima“, dodaje biolog Marko Šćiban iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Posebnu pažnju biće posvećena obilasku zaštićenih područja, ribnjaka, akumulacija, kao i tokova svih većih reka u Srbiji kako bi se održao kontinuitet i mogli da upoređuju podaci.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pojedine lokalitete će obilaziti u saradnji sa upravljačima i čuvarima zaštićenih područja i drugim institucijama koje se bave vodama i zaštitom prirode.
Sa brodova, iz automobila ili pešaka brojaće se patke, guske, labudovi, gnjurci, ronci, čaplje, galebovi i druge ptice koje borave na vodama ili uz njih
„Pozivamo građane da nam se priključe, uključujući i potpune početnike. Svako može da doprinese unapređenju znanja o zimskom rasprostranjenju i brojnosti ptica u Srbiji. Kako bismo olakšali pripreme za terenski rad pripremili smo video uputstva, kao i dva elektronska priručnika na srpskom jeziku“, naglašava se u saopštenju.
Svi koji su zaintersovani za popis, dovoljno je da se jave Društvu za zaštitu i proučavanje ptica, kako bi se usmerili ka lokalnom koordinatoru popisa i kako bi dobili priručnike.
Vrlo je važno da svi volonteri prilikom rada na terenu budu obazrivi i da paze na svoje zdravlje i bezbednost“, napominje Šćiban.
Mešovito jatoFoto: Filip Jeremić
Saznanja do kojih se dolazi kroz ovo istraživanje koriste se za preduzimanje konkretnih koraka u zaštiti populacija divljih ptica, lovnih vrsta na međunarodnom nivou i uopšte značaja vodenih staništa za očuvanje biološke raznolikosti.
Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju se objedinjuju i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacija Wetlands International.
Terenski obilasci za brojanje ptica i ovog puta biće iskorišćeni za prikupljanje podataka u okviru Panonskog popisa ptica grabljivica od 13. do 16. januara, a tokom celog perioda dokumentovaćemo i institucijama prijavljivati različite oblike uništavanja prirode i ugrožavanja ptica.
Ukoliko želite da učestvujete u zimskom popisu ptica – dobro došli! Za detaljna uputstva pišite na imejl adresu: iwc@pticesrbije.rs, dodaje se u saopšenju.
Kineska kompanija Haitian Machinery Serbia, koja se bavi se proizvodnjom mašina za izradu plastike i gume, registrovana u Rumi, dobila je 2,98 miliona evra podsticaja za izgradnju i opremanje pogona za proiz...
Do polovine januara biće pripremljen predlog granskog kolektivnog ugovora za Javne servise, medije sa nacionalnom frekvencijom, radio i portale i prvi put će biti pripremljen aneks granskog kolektivnog ugovo...
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) je usvojio propise iz nadležnosti NBS kojima će se omogućiti sprovođenje državnog Programa stambenih kredita za mlade, saopštila je danas centralna banka."Predlož...
Isplata dodatka na penzije u Srbiji manje od 65.716,70 dinara biće do pet odsto iznosa decembarske penzije, rečeno je danas agenciji Beta u Vladi Srbije.Vlada Srbije je u petak donela Ureebu o uslovima, ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok