Srbija

31.03.2025. 13:38

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Udruženje Žitounija traži od PKS da pomogne da Vlada Srbije ukine uredbu o ograničavanju cena brašna

Foto: Pixabay

Srbija

31.03.2025. 13:38

Udruženje mlinske industrije Srbije „Žitounija“ iz Novog Sada, zatražilo je danas od Privredne komore Srbije (PKS) da preduzme odgovarajuće mere da vlada ukine uredba o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, koja ograničava i rast cena brašna u pakovanju od kilogram.

„Žitounija“ je u zahtevu navela da je dalja primena te uredbe u direktnoj suprotnosti sa članom 39. Zakona o trgovini na koji se Vlada Srbije pozvala prilikom prvobitnog donošenja i naknadnog produžavanja njene važnosti, piše Beta.

Udruženje je u saopštenju navelo da je taj zakon donela Skupština Srbije na predlog Vlade Srbije i najmanje što to udruženje očekuje je da „Vlada Srbije kao predlagač zakona bude uzoran primer svim privrednim subjektima kako se dosledno poštuju zakonske norme“.

Podsetili su da je Vlada Srbije u septembru 2023.godine donela tu uredbu kao privremenu meru, u skladu sa Zakonom o trgovini, uz obrazloženje da je doneta „u cilju sprečavanja i otklanjanja štetnih posledica poremećaja na tržištu u pogledu snabdevanja“.

Ističe se da je u istom članu tog zakona navedeno da privremena mera ne može da traje duže od šest meseci od dana određivanja privremene mere.

Nasuprot, kako je navedeno u zahtevu, „imperativnoj zakonskoj odredbi, Vlada Srbije je poslednjim produžavanjem Uredbe propisala da će ona važiti dve godine“

„Ne treba posebno da ukazujemo da Vlada Srbije nema diskreciono pravo da krši navedenu zakonsku normu. Poštovani predsedniče PKS, sigurni smo da se slažete sa nama u pogledu toga da Vlada Srbije ima pravo i obavezu da donosi određene mere socijalne politike, ali troškovi socijalne politike alimentiraju se na teret budžeta Srbije, a ne na teret, ionako preopterećene, privrede Srbije“, navedeno je u zahtevu.

Dodaje se da je „Žitounija“, kao jedino udruženje mlinske industrije Srbije, već više od godinu dana brojnim dopisima i sastancima sa nadležnim ministarstvima pokušavala da reši taj problem, pri čemu je davala razne konkretne predloge, od isplate kompenzacije, korekcije proizvođačke cene ili ukidanje uredbe, ali bez uspeha.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.