Srbija

14.05.2018. 12:56

Autor: Nova Ekonomija

Ukupna trgovinska razmena sa Rusijom 2,6 milijardi dolara

Srbija

14.05.2018. 12:56

Ukupna trgovinska razmena sa Rusijom u 2017. godini iznosila je 2,6 milijardi dolara, a i dalje se beleži trend rasta izvoza srpskih proizvoda u Rusiju, rečeno je u Privrednoj komori Srbije gde su se okupili predstavici 10 kompanija iz Arhangelske oblasti i domaći privrednici.

Savetnik predsednika PKS Miroslav Miletić kaže da je trend rasta zabeležen u svim segmentima izvoza srpskih proizvoda u Rusiju, te da je ukupan izvoz na rusko tržište u 2017. godini iznosio oko milijardu dolara uz rast od 25 odsto u odnosu na 2016. godinu.

Taj trend, dodaje Miletić, nastavljen je i u 2018. godini, pa je tako u prvom kvartalu ove godine u Rusiju izvezeno 280,4 miliona dolara proizvoda iz Srbije uz rast od 25,8 odsto.

Miletić je naveo i da se očekuje da će u 2018. godini izvoz Srbije u Rusiju, koja je treći trgovinski partner Srbije, biti veći od 1,2 milijarde dolara.

Govoreći o investicionom potencijalu Srbije i ulaganju stranih kompanija kojima je omogućen bescarinski plasman proizvoda na tržište Rusije, Miletić je pozvao ruske kompanije da investiraju u Srbiji i koriste preferencijalne trgovinske sporazume koja Srbija ima sa EU, u regionu CEFTA, kao i sa Turskom.

Na osnovu sporazuma o slobodnoj trgovini sa Rusijom Miletić kaže da se međusobna bescarinska trgovina odnosi na oko 99 odsto roba.
Gubernator Arhangelske oblasti Igor Orlov kaže da je ta ruska oblast zainteresovana za tešnju saradnju sa Srbijom.

Navodeći da postoji prostor za unapređenje poslovne saradnje, Orlov kaže da je trgovinska razmena Srbije i Arhangelske oblasti u 2017. godini iznosila 30 miliona dolara, što je kaže izuzetno malo, te da očekuje da će ona biti za 20 miliona dolara veća.

Naveo je da Arhangelska oblast ima razvijeno ribolovstvo i kosmonautiku i da je jedina ruska provincija bogata dijamantima, a da prerađuje i naftu i gas.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.