Srbija

14.09.2016. 13:53

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Ukupni krediti uzeti u Srbiji iznose oko 2.221 milijardu dinara

Srbija

14.09.2016. 13:53

Ukupni krediti privrede, preduzetnika i stanovništva u Srbiji na kraju avgusta iznosili su oko 2.221 milijardu dinara, što je skoro isto kao i u julu, objavilo je danas Udruženje banaka Srbije.

Krediti preduzećima iznosili su oko 1.398 milijardu dinara i manji su za 0,4 odsto nego mesec dana ranije.

Ukupne pozajmice građana uvećane su za 0,9 odsto, na oko 767 milijardi dinara, a krediti preduzetnicima smanjeni su za 0,7 odsto, na 46,09 milijardi dinara. Na kraju avgusta kasnila je otplata 11,5 odsto ukupnih kredita, što je 0,1 odsto više nego u julu.

Udeo pozajmica pravnih lica koji kasne u otplati u avgustu bio je 13,7 odsto, dok je u zakašnjenju 16,1 odsto kredita preduzetnika i a 7,2 odsto kredita građana.

Kako je rečeno u Udruženju banaka, stambeni i potrošački krediti su i dalje najzastupljeniji i njihovo učešće čini 90 odsto ukunih kredita stanovništvu.

U avgustu je ostvaren rast gotovinskih kredita stanovništva za dva odsto u odnosu na jul, dok su potrošački krediti smanjeni za 0,7 odsto.

Udeo problematičnih kredita za građane i privredu je na kraju avgusta iznosio 20,9 odsto, izjavio je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić i ocenio da se nivo takvih kredita blago smanjuje, ali da je njihov procenat i dalje visok.

Dugalić je na konferenciji za novinare rekao da su problematični krediti i dalje najveći problem u bankarskom sektoru Srbije, mada je zaustavljen njihov rast.

„Uzimanje kredita za refinansiranje starih dugova je dobra praksa, jer građani mogu da dobiju mnogo bolje uslove za otplatu nego što je to bio slučaj ranijih godina“, izjavio je Dugalić.

Prema podacima Udruženja banaka Srbije, u proteklih osam meseci je zabeleženo povećanje zaduženosti građana, a najveći udeo u tome imaju gotovinski krediti, sa 12 odsto.

Dugalić je precizirao da je za 1,6 odsto povećan rast stambenih kredita, navodeći da su na to najviše uticali niža kamatna stopa i pad cena nekretnina.

Na pitanje o stavu Udruženja banaka Srbije o eventualnom donošenju zakona o ličnom bankrotstvu, Dugalić je odgovorio da Udruženje nije uključeno u izradu tog zakona.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.