Srbija

01.06.2022. 16:04

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Unapređenje ljudskog kapitala, jedini odgovor na starenje populacije

Foto: Pixabay

Srbija

01.06.2022. 16:04

Ubrzano starenje populacije u Srbije zahteva da se javni rashodi usmere na unapređenje ishoda ljudskog razvoja, u oblastima u kojima postoje nejednakosti, navodi se u izveštaju „Izgradnja ljudskog kapitala za dugoročni prosperitet“ koji su objavili UNICEF i Svetska banka.  

„Reformisanje veličine, strukture i efikasnosti javnih rashoda moglo da pomogne Srbiji da prevaziđe izazove starenja, niske produktivnosti i nejednakosti. Ove reforme bi mogle da obezbede da se dosegne do sve dece i da im se pruži šansa, posebno deci koja žive u siromaštvu ili su u nekom drugom zaostatku za svojim vršnjacima“, izjavila je Dejana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji. 

DESETINE MILIONA LJUDI BIĆE UGROŽENO GLOBALNIM NESTAŠICAMA HRANE

Životni standard u Srbiji, kako se ocenjuje, značajno je poboljšan u poslednje dve decenije, ali i dalje zaostaje za onim u Evropskoj uniji.

Dalje unapređenje životnog standarda, ekonomske uključenosti i produktivnosti rada zavise od promovisanja ekonomskog rasta koji je usmeren na izgradnju ljudskog kapitala. 

Foto: Emil Vaš

„Starenje populacije u Srbiji zahteva povećanje produktivnosti radi podsticanja održivog ekonomskog rasta. Ulaganje u ljude i rešavanje pitanja nejednakosti ključni su aspekti politika čiji je cilj dostizanje dugoročnog prosperiteta u Srbiji“, rekao je direktor kancelarije Svetske banke za Srbiju  Nikola Pontara.  

Kako naglašava, sa takvim politikama, Srbija će moći brže da se približi standardu evropskih zemalja.

UN: Srpski antiteroristički zakoni zloupotrebljen za zastrašivanje NVO i medija

„Ovaj zajednički izveštaj UNICEF-a i Svetske banke skreće pažnju na poluge politika koje mogu da promovišu održivost ekonomskog rasta u Srbiji i pravičnost javnih rashoda u budućnosti u oblastima koje su najvažnije za ljudski razvoj“, smatra Aleksandar Vlahović, predsednik Saveza ekonomista Srbije. 

Prema njegovim rečima, dobrobit svih starosnih grupa zavisi od produktivnosti sadašnjih i budućih radnika, ulaganja u ljudski kapital dece i mladih donosi korist i dobrobit za sve generacije.

Kako se naglašava, obrazovanje, zdravstvo i socijalna zaštita, neophodni su za jačanje ljudskog razvoja i podršku dugoročnom uključivanju, blagostanju i rastu produktivnosti.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.