Srbija

29.10.2021. 16:23

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

USAID obeležava 20 godina saradnje sa Srbijom

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) ove godine obeležava 20 godina partnerstva sa Srbijom. Od 2001. godine, USAID je uložio 882 miliona dolara namenjenih podršci ekonomskom i demokratskom razvoju Srbije, što je deo od 1,...

Foto: Promo

Srbija

29.10.2021. 16:23

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) ove godine obeležava 20 godina partnerstva sa Srbijom. Od 2001. godine, USAID je uložio 882 miliona dolara namenjenih podršci ekonomskom i demokratskom razvoju Srbije, što je deo od 1,2 milijarde dolara ukupne pomoći američke vlade u tom periodu.

„U saradnji sa Vladom Srbije, privatnim sektorom i civilnim društvom, USAID je realizovao hiljade aktivnosti širom zemlje u cilju unapređenja životnog standarda, otvaranja novih radnih mesta i pružanja podrške nastojanjima Srbije da postane članica Evropske unije“, navodi se u saopštenju te organizacije. 

Američki investitori imaju iste zahteve kao i domaći 
Direktor USAID Srbija: Za 20 godina Srbija najviše unapredila poslovno okruženje

Postojeći programi USAID-a pomažu privredi Srbije da bude konkurentnija, rade na jačanju vladavine prava,  rade na unapređenju sposobnosti državnih institucija da služe građanima, podržavaju slobodne medije i civilno društvo i pomažu u borbi protiv korupcije.

USAID je takođe obezbedio više od devet miliona dolara pomoćI Srbiji da se izbori sa posledicama pandemije virusom COVID-19.

Ova pomoć obuhvatala je nabavku ambulantnih vozila, medicinske opreme i kontejnera za testiranje do saradnje sa Crvenim krstom Srbije i UNICEF-om kako bi se pomoglo najugroženijim porodicama da se izbore sa ovom krizom. 

„USAID sa ponosom obeležava ovaj izuzetno važan jubilej i proslavlja dvadeset godina partnerstva između američkog i srpskog naroda. Veoma nas raduje napredak koji smo napravili u prethodne dve decenije i što smo uspeli da pokrenemo reforme koje su imale odjeka u svim segmentima društva“, izjavila je Suzan Fric, direktorka misije USAID-a u Srbiji.

Ona je dodala i da je USAID u prethodne dve decinije izgradio snažna partnerstva koja su pomogla pokretanje reformi, „koje su Srbiji potrebne kako bi postala lider ekonomskog razvoja i stabilnosti na Balkanu“. 

Kao ključne rezultate svoje podrške od 2001. godine obuhvataju USAID navodi

  • U saradnji sa lokalnim zajednicama, realizovali smo 5.000 projekata između 2001. i 2007. godine. Ovi projekti, koje su same lokalne zajednice odabrale, obuhvatale su renoviranje škola, vrtića i mesnih zajednica sve do izgradnje puteva i jednog mosta. 
  • Pomogli smo osnivanje Nacionalne alijanse za lokani ekonomski razvoj (NALED) kako bi se uspostavio dijalog između kompanija, lokalnih samouprava i relevantnih državnih institucija na unapređenju poslovnog okruženja.
  • Kroz Opportunity banku, obezbedili smo da mikro i mala poljoprivredna preduzeća dobiju pristup finansiranju. Odobreno im je preko 785 miliona evra kredita što im je pomoglo da otvore novih 56.000 radnih mesta i da zadrže 280.000 radnih mesta. Podrška agrobiznisima da osvoje nova izvozna tržišta i uspeju na njima donelo je novih 120 miliona dolara vredne prodaje srpskih poljoprivrednih proizvoda. 
  • Pomogli smo da 83 opštine uvedu e-upravu i osnovali smo 32 Uslužna centra za građane. 
  • Saradnjom sa sudovima, pomogli smo im da smanje broj starih predmeta za 50 odsto i da unaprede efikasnost i transparentnost u radu.
  • Podržali smo više od 500 organizacija civilnog društva kako bi realizovali pozitivne promene u svojim sredinama.
  • Sarađivali smo sa preko 250 medija kako bismo im pomogli na unapređenju profesionalizma u radu i osnaživanju njihove finansijske održivosti.   
Srbija i SAD 20 godina kasnije – Povećano interesovanje američkih tehnoloških kompanija

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.