Srbija

07.05.2019. 13:42

Danas

Autor: Aleksandra Đenadić, Prvo osnovno tužilaštvo

Uvođenje kontramera Kosovu nema efekta

Srbija

07.05.2019. 13:42

Uvođenja kontramera Kosovu u vidu recipročnih carina na kosovsku robu ema nikakkav efekat, jer je kosovski uvoz u Srbiji zanemarljiv, ocenjuju sagovornici Danasa.

Kako je pre mesec dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio, ako prištinske takse ne budu ukinute, izaći će se sa merama Protiv Prištine, o kojima će biti odlučeno na posebnoj sednici Glavnog odbora SNS-a.

Međutim, postavlja se pitanje kakvi bi se dobili efekti nakon tog poteza, s obziom na mali uvoz robe sa Kosova i Metohije. S druge strane, carine od 100 odsto na srpsku robu maltene su obustavile zvaničan izvoz srpske robe na Kosovo.

Ilustracije radi, u martu prošle godine plasman robe iz Srbije na KiM bio je 36,5 milijardi evra, a u martu ove godine 578.000 evra, pokazuju podaci Agencij za statistiku Kosova.

S druge strane, srpska roba ipak je našla put do kosovskih rafova koja je tamo dospela reeksportom ili švercom.

Savetnik predsednika Privredne komore Srbije, Nenad Đurđević, kaže za Danas da se velike kompanije posebno multinacionalne, lakše nose sa ovim taksama, jer mogu lakše da plasiraju robu preko trećih zemalja, za razliku od malih preduzeća koja nisu tako fleksibilna i ne mogu lako da nađu nova tržišta, a reeksport im je skup.

Vladimir Gligorov sa Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije kaže za Danas da je praktično jedina mera koja nije neposredno štetnija za Srbiju nego Kosovo – prekid pregovora.

On navodi da je do toga već došlo i time se vrši pritisak na EU i SAD, ali i na susedne zemlje da smanje ili uslove podršku Kosovu. Međutim, kako je taj pritisak za sad neuspešan, srpske vlasti se osećaju obavezne da neposredno pritisnu kosovske vlasti.

Gligorov kaže da recipročne carine ne mogu da imaju ni izbliza iste posledice kao kosovske carine na uvoz iz Srbije, jer je kosovski uvoz u Srbiju skoro zanemarljiv, sa stanovišta kosovske privrede u celini, dok to nije slučaj sa Srbijom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.