Srbija

11.04.2022. 14:43

Danas online

Autor: Nova Ekonomija

Uvozna struja nam poskupela osam puta u odnosu na prošlu godinu

dalekovodi Foto: Pixabay

Srbija

11.04.2022. 14:43

Srbija je u prva dva meseca ove godine uvoz struje platila osam puta više u odnosu na isti period prošle godine, rekao je za Danas urednik časopisa „Makroekonomske analize i trendovi“ (MAT) Ivan Nikolić.

„U prva dva meseca ove godine za nabavku električne energije iz inostranstva izdvojeno je 86 miliona evra dok je prošle godine taj iznos bio 10 miliona evra“, objašnjava Nikolić.

Prema njegovim rečima, razlog za razliku u ceni nije veća potrošnja struje u Srbiji već činjenica da je električna energija uvožena tokom zime, kada je inače skuplja.

On ističe i da je u januaru i februaru je potrošeno 575 miliona evra više nego u istom periodu prošle godine na uvoz gasa i nafte zbog poskupljenja tih energenata.

Kako dodaje, u Srbiji najbrže raste uvoz energije koji je u februaru ove godine dostigao vrednost 92 odsto iznad proseka prethodne godine.

Slovačka će ruski gas možda plaćati u rubljama

„U prva dva meseca ove godine vrednost uvoza je više nego dvostruko premašila rast vrednosti izvoza, a glavne komponente tog rasta su uvoz sirove nafte i gasa, koksa, naftnih derivata, hemijskih proizvoda i električne energije“, navode u MAT-u.

Osnovni razlog za znatno veći uvez struje nego ineče je kolaps elektroenergetskog sistema do kog je došlo krajem prošle godine.

Kako se podseća, nadležni u Elektroprivredi Srbije (EPS) tada nisu pripremili dovoljne količine kvalitetnog uglja i mazuta za potrebe naše najveće Termoelektrane „Nikola Tesla“, što je uzrokovalo manju proizvodnju struje iz domaćih izvora.

Da bi se nadomestile količine struje koje nedostaju zbog kašnjenja remonta bloka B1 u TENT-u, u većoj meri su trošene rezerve struje u hidroelektranama zbog čega je usledio interventni uvoz iz inostranstva. 

U toku grejne sezone cene struje su bile „paprene“, pa je to bio ceh koji je plaćen zbog loše procene poslovodstva EPS-a o potrebnim količinama uglja i mazuta u TENT-u.

Nakon toga usledilo je i nekoliko havarija u EPS-u, što je na kraju dovelo i do toga da v. d. direktora preduzeća Milorad Grčić podnese ostavku. 

Nestručno upravljanje Elektroprivredom Srbije je uzrokovalo i veći uvoz gasa što je takođe bilo veoma skupo. 

Dok je blok B1 u TENT-u bio u remontu nedostajeće količine struje su se proizvodile u „Panonskim termoelektranama – toplanama“ u Novom Sadu.

Ta struja se proizvodila na gas pa su za te potrebe korišćene rezerve iz Podzemnog skladišta gasa „Banatski dvor“.

To skladiše, kako se objašnjava, bilo je isptsžnjeno pa je Srbijagas naručio dodatne količine gasa od ruskog Gasproma, koji nije naplaćen po povlašćenoj ceni od 270, već po ceni od 800 dolara za 1.000 kubnika gasa.

Te za količine koje mu nedostaju na dnevnom nivo Srbijagas na uvoz ruskog gasa dnevno troši oko 3,1 milion evra.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.