Srbija

28.11.2017. 14:16

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Veliki broj poslodavaca ne daje finansijsku pomoć zaposlenim roditeljima

Srbija

28.11.2017. 14:16

Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić-Dejanović kazala je danas da je istraživanje Usklađivanje rada i roditeljstva pokazalo da veliki broj poslodavaca u Srbiji ne obezbeđuje nijedan vid finansijske pomoći zaposlenim roditeljima.

U istraživanju o usklađivanju rada i roditeljstva u Srbiji učestvovalo je 330 poslodavaca i 3.018 zaposlenih.

Slavica Đukić Dejanović je na tribini o rezultatima istraživanja održanoj u Beogradu, kazala da se veliki broj poslodavaca izjasnio da je spreman da obezbedi neki vid finansijske pomoći zaposlenima, ali uz poreske olakšice.

Ona je dodala da je istraživanje pokazalo da 48 odsto poslodavaca obezbeđuje finansijsku pomoć za troškove lečenja deteta zaposlenih, da 28 odsto dodeljuje jednokratnu pomoć za rođenje deteta, dok je najmanji broj poslodavaca, odnosno samo pet odsto, spremno da dodeli jednokratnu pomoć za polazak deteta u školu.

Ministarka je ocenila da većina zaposlenih nije upoznata i neretko koristi svoja zakonom garantovana prava o fleksibilnom radnom vremenu koji bi, kako je ocenila, dosta pomogao roditeljima da usklade svoje porodične obaveze sa radnim vremenom.

„Istraživanje pokazuje da od raznih vidova fleksibilnog radnog vremena, poslodavci najčešće dozvoljavaju zamenu smene, svaki treći poslodavać odobrava preraspodelu radnog vremena, svaki peti dozvojava klizno radno vreme, a 90 odsto poslodavaca ne dozvoljava rad od kuće“, istakla je Đukić Dejanovć.

Dodala je da sa druge strane zaposleni roditelji najviše preferiraju klizno radno vreme koje bi im omogućilo da početak i kraj radnog vremena pomeraju u skladu sa obevezama koje imaju kao roditelji.

Đukić Dejanović je kazala da je čak 70 odsto poslodavaca podržalo predlog da roditelji dobiju pravo na slobodan dan za rođendan svog deteta do navršene sedme godine.

„Ukoliko bi postojale podsticajne mere za poslodavce od strane države, pored poreskih olakšica, najveći broj poslodavaca bi se opredelio i za ekonomsko podsticajne mere, a na trećem mestu bi bile mere koje se odnose na medijsku promociju firme“, zaključila je Đukić Dejanović.

Istraživanje o usklađivanju rada i roditeljstva uradio je kabinet Ministarstva za demografiju i populacionu politiku, Privredna komora Srbije i Republički zavod za statistiku.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.