Srbija

16.07.2020. 17:21

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Veliki broj zahteva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku

Trend povećanja broja zahteva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku nastavio se i prošle godine, pokazuje Godišnji izveštaj o radu sudova u Srbiji u 2019.U 2018. godini primljeno je 68.720 predmeta u svim sudov...

Pixabay

Srbija

16.07.2020. 17:21

Trend povećanja broja zahteva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku nastavio se i prošle godine, pokazuje Godišnji izveštaj o radu sudova u Srbiji u 2019.

U 2018. godini primljeno je 68.720 predmeta u svim sudovima u Srbiji, što je bilo najveće realno povećanje priliva u sistemu, ali je priliv novih predmeta u ovoj materiji bio još veći u 2019. godini, budući da je primljeno – 100.600 novih predmeta, koji se po zakonu smatraju hitnim i prekoredno rešavaju. 

Iako je rešeno 90.299 predmeta, priliv nije savladan.

Trend velikog broja novih predmeta iz 2015. godine nastavio se u 2016, 2017, 2018. i 2019. godini tako da se u svim sudovima u Republici 2019. broj nerešenih predmeta sa 13.178 na početku izveštajnog perioda povećao na 23.479.

Predmeti zaštite uzbunjivača hitni, ali i dalje ima nerešenih

Najveći priliv imali su osnovni sudovi, zatim privredni i viši sudovi, pa je neophodno da predsednici sudova Godišnjim rasporedom poslova povećaju broj sudija koji će, pored njih, odlučivati po prigovorima radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku, navodi se u Izveštaju.

Prelaskom nadležnosti za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku sa Ustavnog suda na sudove opšte i posebne nadležnosti po Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o uređenju sudova i donošenjem novog Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, došlo je do podnošenja velikog broja zahteva za zaštitu ovog prava, odnosno prigovora za ubrzanje postupaka i tužbi za pravično zadovoljenje dosuđivanjem neimovinske štete i tužbi za naknadu imovinske štete pred svim sudovima u Republici.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.