Srbija

23.12.2019. 16:38

Nova ekonomija, štampano izdanje

Autor: Nova Ekonomija

Vetar nosi cenu struje za domaćinstva

Srbija

23.12.2019. 16:38

Poslovni rezultati EPS-a povod su za ozbiljnu zabrinutost: u toku 2018. godine EPS je imao po konsolidovanom bilansu gubitak od 10 miliona evra, a u 2019. godine gubitak će po svoj prilici biti znatno veći, hidrologija je loša, a pri tome EPS je prinuđen da otkupljuje sve veću količinu (pre)skupe struje iz vetroparkova, navodi se u analiziji štampanog izdanja Nove ekonomije koji će se krajem decembra naći na kioscima.  

 Kako se navodi, gubici EPS-a usled otkupa struje iz obnovljivih izvora energije (OIE) po subvencionisanim cenama već 2021. godine će iznositi 100 do 150 miliona evra godišnje (ako se drastično ne poveća naknada za OIE).

Za siromašnu zemlju kao što je naša, problem je što proizvodnja struje iz OIE košta nekoliko puta skuplje od struje iz termocentrala, a više od 10 puta je skuplja od struje iz velikih hidrocentrala.

Za loše poslovanje razlog su ne samo slabosti unutar preduzeća (neadekvatan menadžment, višak zaposlenih, gubici u prenosu, odnosno krađe i stara tehnologija), nego i niske cene za građanstvo. 

U tekstu se ocenjuje da povećanje cene struje za široku potrošnju od 3,9% od 1. decembra koje je očigledno iznuđeno lošim poslovnim rezultatima, neće biti dovoljno; samo zbog enormnog otkupa struje iz vetroparkova cena mora biti uvećana dodatnih 7%. 

Svi ostali energenti dostigli su „svetsku“ cenu; dizel i benzin su usled visokih akciza čak skuplji nego u okruženju, dok je cena struje najniža u Evropi i nedovoljna za neohodne investicije.

Povećanja cene struje poslednjih godina su samo „pokrila“ inflaciju, EPS je ostao na „nuli“ kada se uzme u obzir efekat inflacije. Maćehinski odnos prema svom najvrednijem preduzeću država je pokazala i kada je uvela akcizu od 7,5% na struju; EPS mora da uplati akcizu državi i za struju koju ne naplati od potrošača. 

Autor teksta ocenjuje da je Elektroprivreda Srbije  najznačajnije preduzeće u Srbiji koje je usled višegodišnje pogrešne politike svih vlasti dovedeno u tešku situaciju. Sistem koji je pokazao izuzetnu vitalnost čak i za vreme bombardovanja kada su gađani prenosni sistemi, danas je izraubovan i vapi za ozbiljnim investicijama. 

PROČITAJTE JOŠ: NAJVEĆI VETROPARK NA BALKANU OTVOREN U SRBIJI

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.