U Srbiji će ove godine biti dovoljno jestivog ulja i za izvoz i za domaće potrebe, jer se očekuje rod suncokreta od 735.000 tona, koji je dovoljan za oko 350.000 tona ulja. Imajući u vidu da se u Srbiji godišnje maksimalno troši 100.000 tona te namirnice, Vlada Srbije je promenila odluku o ograničenju njenog izvoza.
Vlada Srbije je odobrila je preraspodelu nerealizovane količine ulja prema dozvolama koje su izdate za maj, navodi se u njenoj odluci objavljenoj u Službenom glasniku.
Prema njoj, dozvolu za izvoz mogu tražiti i dobiti firme koje su realizovale najmanje 95 odsto odobrene količine ulja iz dozvola za mesec maj.
Ta odluka, kako se dodaje, neće uticati na snabdevenost domaćeg tržišta suncokretovim uljem.
„Ministarstvo poljoprivrede odobrilo je preraspodelu kako bi se omogućila realizacija zaključenih ugovora, imajući u vidu da se izvoz iz logističkih razloga odvija otežano“, navodi se u saopštenju vlade, prenosi Politika.
Posle prošlonedeljnog odobrenja da se izvoznicima žita spoje tromesečne kvote, što je donelo više predvidivosti u njihovom poslovanju, sada je usvojena i inicijativa proizvođača i izvoznika rafinisanog ulja.
Da li ćemo uspeti da se izborimo sa nestašicama šećera i ulja?
Vlada zabranila izvoz suncokretovog ulja
Kriza suncokretovog ulja, javnost ne toleriše manipulacijeZbog naglog i čestog poskupljenja zejtina (u jednom trenutku boca ulja pojedinih proizvođača koštala je i do 220 dinara) cene su ograničene krajem 2021.
Uz brašno, pšenicu i kukuruz, rafinisano suncokretovo ulje nalazi se na listi proizvoda za koje se privremeno zabranjuje izvoz sredinom marta ove godine.
Kasnije su u aprilu uvedene kvote za izvoz, a od 1. maja omogućen je izvoz osam miliona litara ulja mesečno.
Udruženje Žita Srbije objavilo je nedavno da su sredinom ovog meseca zalihe rafinisanog i nerafinisanog ulja u skladištima bile između 40.000 i 45.000 tona.
Skladišta uljara bila su popunjena od 85 do 100 odsto što, kako su objasnili, nije dobro jer ulje koje stoji gubi svoje karakteristike.
Kako su ranije rekli u udruženju Žita Srbije, uljare su prošle godine nabavile veću količinu sirovina nego što im je bilo potrebno.
To udruženje je prethodnih meseci predlagalo modifikaciju kvota koje bi omogućile bolju organizaciju logistike, sa čim taj sektor ima velikih problema u poslednje vreme.