Srbija

28.11.2013. 09:34

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Vlasnici namerno guraju svoje firme u stečaj

Srbija

28.11.2013. 09:34

Prodavac nameštaja iz Raške oblasti isporučio je robu vrednu šest miliona dinara firmi iz Novog Sada, ali novac nikada nije dobio.
Kada je pozvao kupca, saznao je da je firma otišla u stečaj, a vlasnik je otvorio novo preduzeće i pokušao da se nagodi. Ponudio mu je da isplati dva miliona duga, a da mu proizvođač isporuči novu turu robe na ime novootvorene firme, pišu Novosti.
Ovo je samo jedan od slučajeva poslovanja preduzeća koja se zaduže preko svake mere, novac sa računa prebace na bliske osobe, a onda firmu gurnu u stečaj i otvore jednu ili više novih. U ovoj prevari najviše gube poverioci, ali i država koja finansira rad stečajnih upravnika i ceo ovaj postupak. 
Direktor Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić napominje da se tekstilci naročito žale zbog ovakvog manira poslovanja, jer im se dešavalo da pojedinci uzmu velike količine robe, onda proglase bankrot i nestanu. 
„Ista osoba ili neko njoj blizak otvori tri i više preduzeća, zaduži ih i ode u stečaj, a onda osniva novu firmu, neopterećenu dugovima“, objasnio je Rajić. 
Rajić objašjava da je kod nas jova zloupotreba česta, jer je dovoljno 50 evra za otvaranje firme, a niko ne proverava osobu koja započinje biznis. Pre dve godine, kada je zabeležen najveći pad u građevinarstvu, drastično se povećao broj novootvorenih firmi. Zanimljivo je da su vlasnici uglavnom bile žene i videlo se da je u pitanju zloupotreba. Privrednici koji su imali dugovanja otvarali su nove firme na ime supruge, sestre, rođake… 
Ministar privrede Saša Radulović kaže da je stečaj kod nas neretko prilika za prevaru. On je rekao da su najveći problemi – izvlačenje novca, prenošenje para na povezana lica i ogromna dugovanja prema poveriocima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Privrdnici sa pravom traže bolji privredni i pravni ambijent i smanjenje poreza na zarade i preko 500 raznih parafiskalnih nameta koji su nam ugušili privredu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.