Vesti iz zemlje

29.02.2016. 09:56

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Vojvođani sa gasa prelaze na grejanje ljuskama suncokreta

Vojvodina ima ogromne potencijale u biomasi, ali ih gotovo uopšte ne koristi, zbog čega svake godine propadne oko tri miliona tona, kaže Milivoj Vrebalov, potpredsednik Skupštine Vojvodine.

„Vojvodina ima ogromne potencijale u biomasi iz žetvenih ostataka. Najbolji primer za to je Termoelektrana-toplana u Sremskoj Mitrovici, koja je 2012. godine prešla sa skupog uvoznog gasa na domaću biomasu sa vojvođanskih polja“, navodi Vrebalov.

Ušteda koju donosi razlika u cenama gasa i biomase, u njihovom slučaju suncokretove ljuske, jeste oko 250.000 evra godišnje, rekao je Vrebalov.

On je na Svetskim danima održive energije u Austriji rekao da je, osim uštede u novcu, povećana i sigurnost proizvodnje toplote, jer ne zavisi od količina uvezenog energenta, već energent uzgajaju sami.

Prema njegovim rečima, ne moraju samo veliki konzumenti da prelaze na pelet, već je ideja da i individualni poljoprivredni proizvodjači u svojim domaćinstvima mogu da predju na jeftiniji oblik grejanja.

Vrebalov je dodao da je cilj delegacije Skupštine Vojvodine da se na skupu u gradu Velsu u Austriji poveže sa mogućim kupcima gotovog agropeleta.

„Cilj nam je da naš proizvod nadje svoj put na rastućem tržištu peleta u Evropi, jer kako smo ovde čuli, države Evropske unije troše više peleta nego što mogu da ga proizvedu“, kazao je Vrebalov.

On je najavio da će 15. marta u Skupštini Vojvodine biti održana druga po redu Međunarodna konferencija o biomasi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Bor, Majdanpek i Smederevo više niko ne pominje. Trebalo bi se malo više pozabaviti tim ljudima. Posebno u Boru i Majdanpeku, gde su Kinezi sve bespravno prisvojili i gde ljudi bukvalno dišu na škrge, a da ne pominjem to što su spremili i štetan Kolektivni ugovor po radnike, gde će radnici Bora i Majdanpeka raditi kao robovi za male pare u nemogućim uslovima. Rudariti i topiti rudu u kiselini skoro za minimalac.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.