Srbija

13.11.2014. 13:48

NIN

Autor: Nova Ekonomija

Vučković: Javna preduzeća gutaju sve uštede

Srbija

13.11.2014. 13:48

Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković očekuje da će aranžman Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom biti skopljen u prvim mesecima 2015. godine.
„To bi nam dalo stabilnost i kredibilitet u sledećoj godini, a time i nadu da možemo jeftinije da se zadužujemo i da će investitori rado i više da dolaze nego do sada“, istakao je Vučković u intervjuu za novi broj NIN-a.
On je ispravnim ocenio što će u fokusu razgovora sa delegacijom MMF-a biti javna i državna preduzeća, podsetivši da je prethodni aranžman „pukao“ u januaru 2012. zbog prekomernih garancija Srbijagasu.
„Kako sada posluju, javna preduzeća su u stanju da ‘progutaju’ svaku uštedu koja se teškom mukom ostvari. Verovatno će se za njih formulisati srednjoročni ciljevi i prolazna vremena“, kazao je Vučković. 
To bi, kako je objasnio, moglo da znači da će se vlast opredeliti za skidanje najvećeg broja tih preduzeća sa državne kase, a pozitivne ocene i nastavak aranžmana bi time bili uslovljeni napretkom u rešavanju problema javnih preduzeća. 
„To sve pretpostavlja ozbiljan menadžment, porast cena njihovih proizvoda i usluga, otpuštanje viška zaposlenih, privatizaciju i zatvaranje preduzeća koja nemaju budućnost, zaustavljanje snabdevanja neplatiša i raskid sa održavanjem socijalnog mira preko preduzeća u državnom vlasništvu“, naveo je Vučković. 
Ocenjujući da su pred Vladom Srbije ostali nimalo laki zadaci, on je primetio da se može ispostaviti da je smanjenje plata i penzija bilo lakši deo posla. 
Prema njegovim rečima, nema fiskalne konsolidacije bez sređivanja preduzeća u državnom vlasništvu, posebno kada se ima u vidu da Železara Smederevo godišnje „pojede“ ceo solidarni porez, da je Srbijagas u stanju da prepolovi uštede od smanjenja plata i penzija, a da je to sve „dečija pesma“ za eventualno finansijsko pucanje EPS-a. 
Najteže je prelomiti oko cena struje i gasa da one budu tržišne, da rukovodstvo preduzeća ima pravo i obavezu da otpusti desetine hiljada zaposlenih, da se poveća efikasnost i smanji javašluk i da se obustavi isporuka energenata neplatišama, naveo je Vučković.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.