Srbija

22.10.2014. 12:24

Agencije

Autor: Nova Ekonomija

Vujović: Smanjenje plata i penzija od 1. novembra

Srbija

22.10.2014. 12:24

Predlogom rebalansa budžeta predviđeno je da budžetski deficit iznosi 225 milijardi dinara, umesto 182 milijarde dinara, kaže ministar finansija Dušan Vujović.
On je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da su Predlogom rebalansa koji je vlada danas usvojila, budžetskih rashodi povećani sa 1.113 milijardi dinara na 1.122 milijarde, a prihodi smanjeni sa 930 na 897 milijardi dinara.
Vujović je kazao da će u Skupštini Srbije rasprava o Predlogu rebalansa početi u petak, 24. oktobra. 
Pratećim budžetskim zakonima plate u javnom sektoru i penzije veće od 25.000 dinara biće smanjene od 1. novembra. 
Vujović je kazao da je to privremena i delimična mera koja neće pogoditi one sa najmanjim primanjima, među kojima je 61 odsto penzionera. 
On je dodao da će iznos penzija veći od 25.000 dinara biti umanjen po stopi od 22 odsto, dok će plate u javnom sektoru biti linerano umanjene po stopi od 10 odsto. 
Ministar finansija je pojasnio da će penzije biti smanjene po marginalizovanoj stopi i kao primer naveo da će penzije od 40.000 dinara biti smanjene za 3.300 dinara, što je smanjenje od oko osam odsto. 
Smanjenje plata, pojasnio je, biće 10 odsto i linearno, s tim što će plate od 25.000 do 27.800 biti smanjene od 0 do 10 odsto, a one preko 27.800 biće smanjene 10 odsto. 
Vujović je naveo da su rebalans budžeta i reformske mere neophodne zbog budućnosti Srbije i njenih građana, a ne zbog bilo kakvih, pa ni inostranih interesa. 
Ministar finansija je rekao da to znači i kraj reformi koje su preduzete pre 20 godina, ali nikada nisu dovedene do kraja. Sve to, dodao je, na duži rok Srbiji treba da obezbedi rast plata i penzija, kao i otvaranje radnih mesta koje Srbija zaslužuje. 
„Propustili smo šanse jer smo u vreme globalne krize, dok je ceo svet štedeo, mi povećavali plate i penzije, iz političkih ili drugih razloga, i danas se zato suočavamo sa posledicama. Moramo da pogledamo gde smo, da sagledamo probleme u prošlosti i perspektive za budućnost“, rekao je Vujović dodajući da reforme zahtevaju dve do tri godine i one bi trebalo da obezbede trajnu osnovu razvoja. 
Uz napomenu da u reforme idemo dobrovoljno, uprkos činjenici da imamo velike devizne reforme, na kojima bismo mogli da „sedimo i čekamo“, Vujović je ponovio da time obezbeđujemo izvesniju budućnost. 
Takođe, dodao je, Srbija treba da opravda poverenje svih koji su svojevremeno kupili obveznice države i očekuju da pokažemo napredak u reformama i da smo bili vredni njihovih investicija koje su značajan izvor finansiranja. 
„Važni su nam investitori i međunarodne finansijske organizacije“, rekao je Vujović i dodao da će do kraja godine biti potpisan sporazum sa MMF-om, a u najskorije vreme sačinjen i program pregovora sa tom medjunarodnom finansijskom institucijom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Naravno da nema, kad im date platu od 30000 hiljada i rade po 250-280 sati, pravite im raspored dvokratno da rade, i tako fakticki rade ceo dan 7 dana pa se na 3 nedelje smilujete da im date slobodan dan… I posto nemaju vremena za svoju kucu i porodicu jer im nedate, oni se lepo pokupe i odu u Nemacku i Sloveniju za 1000-14000 evra i bar tu odvojenost od porodice naplate lepo, razlika od 1150 evra za isto je velika gospodo !!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.