Srbija

20.06.2014. 12:36

Politika

Autor: Nova Ekonomija

Zadužujemo se milion i po evra dnevno

Srbija

20.06.2014. 12:36

Srbija se zadužuje više od milion i po evra svakog dana. Najnoviji podaci pokazuju da je u toku maja naš javni dug povećan za oko 54 miliona evra.
Goran Nikolić, ekonomista Instituta za evropske studije, smatra da su najnoviji podaci o stanju našeg javnog duga samo nastavak trenda koji imamo već godinama.
„Od početka 2009. Srbija u proseku ima prirast duga od 2,4 milijarde evra godišnje. Tako će biti i ove godine. To je iznos koji ostane kada od novih zaduženja oduzmemo onu sumu koju kreditorima vraćamo na ime starih dugova. Jer, deo novca koji zajmimo uvek ode i na vraćanje dugova“, objašnjava Nikolić, dodajući da te 2,4 milijarde pokazuju koliko svake godine više potrošimo nego što proizvedemo, piše Politika.
„Toliko nam zapravo nedostaje da održimo ovaj nivo standarda i moramo da ih pozajmimo. Ukoliko više ne želimo da se zadužujemo, za toliko bismo morali da smanjimo javnu potrošnju ili da izlaz nađemo u obaranju kursa“, zaključuje Nikolić. 
Nenad Gujaničić iz brokerske kuće „Vajzbroker” ocenjuje da je i tokom ove godine nastavljen trend nepovoljnih makroekonomskih pokazatelja naše zemlje. 
„Izvesno je da situacija ne bi bila mnogo bolja i da nas nisu zadesile nedavne poplave. Vlada još nije donela ozbiljne ekonomske mere koje bi srednjoročno mogle uticati na stabilizaciju javnih finansija i u perspektivi na smanjenje javnog duga. Umesto toga, očito je da se okleva sa smanjenjem javne potrošnje uz pogubnu politiku subvencionisanja koja je odnela velike žrtve među domaćim preduzetnicima“, navodi Gujaničić. 
Dodaje dase naše zaduživanje i dalje odvija na krilima povoljne globalne monetarne klime, jer postoji višak novca na svetskom tržištu. 
„Zabrinjava, međutim, što će ovaj „medeni mesec” pre ili kasnije proći pa će i prinosi biti znatno nepovoljniji. U kolikoj se teškoj makroekonomskoj situaciji nalazimo, govori i nedavno zaduživanje na domaćem tržištu gde je prinos na desetogodišnje obveznice nominovane u evrima iznosio 5,5 odsto. Dostizanje ovakvih stopa rasta BDP-a trenutno je nezamislivo“, zaključuje Gujaničić. 
Treba, međutim, reći da problem sa ogromnim dugovima i stalnim novim zaduživanjem države nije samo naš. Od početka svetske ekonomske krize, pa sve do sredine prošle godine dug svih država sveta uvećan je za gotovo 40 odsto i dostigao je neverovatnih 100.000 milijardi dolara. Reč je o podacima koje je nedavno saopštila Banka za međunarodna poravnanja u Bazelu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.