Samo jedna trećina odredbi srpskog Zakona o radu je u skladu sa Evropskom društvenom poveljom, stoji u objavljenom izveštaju Saveta Evrope.
„Od 22 odredbe, osam su u skladu sa poveljom, tri je krše, dok za preostalih jedanaest nema dovoljno podataka za ocenu“, navodi se u izveštaju Komiteta za društvena prava SE.
Kao članica SE i potpisnica Evropske društvene povelje kojom se utvrđuju minimalna socijalna prava, Srbija se obavezala da podnosi relevantne zakone na ocenu Komitetu i da postupa u skladu sa preporukama.
Međutim, Komitet je u današnjem izveštaju konstatovao da je Srbija pretprošle godine za gotovo tri meseca probilla rok za slanje zakona na ocenu, a zatim se oglušila o zahteve da dostavi dodatne informacije.
Na osnovu raspoloživih podataka, Komitet je zaključio da je osam odredbi u skladu sa Poveljom, ali da je paragrafi koji se odnose na pravo na pravičnu naknadu, pravo na organizovanje i pravo na kolektivno pregovaranje krše.
Reč je o odredbama kojima se regulišu otkazni rok i kompenzacija u slučaju otpuštanja, pravo na štrajk i definisanje minimuma procesa rada kada se štrajkuje u delatnostima od javnog interesa.
U izveštaju se navodi da Srbija, uprkos ponovljenim zahtevima, nije dostavila podatke o još 11 odredbi, tako da nije moguće utvrditi jesu li u skladu sa Poveljom i traži se da to što pre učini.
Podsetimo, ministar za rad Aleksandar Vulin govorio je početkom decembra prošle godine da je Zakon o radu ispunio svrhu i da je jedan od faktora koji je doprineo da nezaposlenost u Srbiji padne na 17,6 odsto. On je tada ukazao da ne postoji nijedan svetski državnik koji u komunikacijiji sa predstavnicima Srbije nije čestitao na donošenju Zakona o radu, što su pozdravila i sva udruženja poslodavaca i investitori.
Međutim, novim Zakonom o radu su nezadovoljni i poslodavci i radnici. Poslodavci su naime, nezadovoljni složenim obračunom zarada i lažnim bolovanjima a zaposleni „tanjim kovertama“.
Generalna sekretarka Međunanarodne konfederacije sindikata Šaron Barou prilikom boravka u Srbiji u novembru prošle godine kritikovala je to što sindikati nisu upoznati sa detaljima, ali i što sindikati nisu konsultovani kada je donošen Zakon o radu.
Ona je prenela da se Vučić izvinio što nije bilo javne rasprave o zakonu o radu, za šta on nije znao.
„On (Vučić) se izvnio, ali izvinjenje ne menja stvari i dalje mora da se radi na popravljanju zakona“, rekla je tada Šaron Barou.
Prvo vratite ono što ste opljačkali od penzionera pa onda povećajte penzije!!!