Srbija

22.01.2017. 09:41

B92

Autor: Nova Ekonomija

Zanatlije iz Svilajnca osnivaju najveću zadrugu u Srbiji

Srbija

22.01.2017. 09:41

Zanatlije iz Svilajnca osnivaju najveću zadrugu u Srbiji. Kako bi živeli od posla koji vole pozvali su zanatlije širom zemlje da im se pridruže.

Njih je spojila velika ljubav prema ručnom radu. Kako bi lakše došli do kupaca, Svilajnčanka Jasmina Panić okuplja kolege zanatlije u jedinstvenu zadrugu. Regulisanjem pravnog statusa i zajedničkim snagama imaće bolje rezultate, priča Jasmina.

„Bitno je da se omasovi. Bitno je da ljudi čuju šta je zadruga. Dakle, ona može da radi s ostalim opštinama, sa celom Srbijom. Nema ograničenja. Ima neke svoje zakonitosti koje moraju da se prate ali baš to omogućava ljudima da se razmašu u svom nekom domenu, što vole, onome što njih čini zadovoljnim I ujedno da zarade“, kaže Jasmina Panić, dekupaž zanatlija Svilajnac. 

Javor najbolje oslikava majstorovu zamisao, priča Miroljub Marjanović. U njegovo vreme, nije bilo lako nabaviti alat. 

„E kada sam došao do prvog alata onda vidiš šta treba, nabavljaš sledeći i sledeći. Ne može sa dva i pet dleta da obavljaš ništa od posla. Treba da imaš bar trideset, četrdeset komada, pa onda i mala i velika i raznorazna“, kaže Miroljub Marjanović, zantlija duboreza iz Svilajnca. 

Današnje devojke započnu s učenjem pletenja ali ih volja brzo prođe, kaže Slavica Vojinović. Pletena garderoba je tražena i u tom zanatu uvek ima novina. 

„Kad nešto nisam radila, pa hoću to da probam da uradim onda me izaziva da to što pre uradim, da završim da vidim kako će to da…to je jedno…neki veliki uspeh kad uradim nešto što već nisam uradila. Kape s ovim velikim, kako ih ja zovem, bućkicama I šalovi to se baš traži. Za decu isto kape“, kaže Slavica Vojinović, zanatlijka iz Svilajnca. 

Pletenje korpi od papira nije tradicionalan zanat ali se radi na tradicionalan način. S najvećim uživanjem se seku novinski tekstovi koji kvare raspoloženje, s osmehom priča naša svilajnačka zanatlijka. 

„U novinama stvarno može svašta da se pročita i da se vidi, što i priliči i ne priliči i onda mi je baš prijatno kada isečem nešto od toga, što mi se ne sviđa“, kaže ona.

Udruživanje zanatlija širom Srbije, u najveću zadrugu, omogućava im da pored ljubavi prema poslu imaju i novčanu korist. Na taj način, ni njihovi zanati neće biti zaboravljeni.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.