Srbija

30.05.2014. 12:33

Dnevnik

Autor: Nova Ekonomija

Zašto država ne želi veći minimalac?

Srbija

30.05.2014. 12:33

Minimalna zarada u Srbiji nije menjana već duže od dve godine i iznosi 115 dinara po radnom satu, odnosno oko 21.000 dinara mesečno.
Već nekoliko meseci se vodi polemika o minimalnoj zaradi: sindikati traže da se ona poveća, dok druga dva „socijalna partnera”, država i poslodavci, manje-više ćutanjem odgovaraju da na takav zahtev ne mogu pristati.
Iako se niko u Vladi o tome nije javno izjašnjavao, utisak je da najveći problem s povećanjem minimalca ima država. 
Naime, Srbija ima specifičan problem s minimalcem – iako bi po zakonu trebalo, tu obavezu veliki broj poslodavaca ne ispunjava, pa mnogo radnika prima zaradu koja je niža od toga. Po nekim procenama, čak oko 200.000 njih. 
Stoga bi povećanje najniže zagarantovane zarade najviše štetilo onome ko tu obavezu ispunjava, a to je država, odnosno svi oni poslodavci koji zaposlenima direktno ili posredno plate isplaćuju iz budžeta i javnih fondova. 
Država i ovako ima problem u budžetu s platama zaposlenih u javnom sektoru pa će morati da ih smanji deset procenata. Ministar finansija Lazar Krstić je rekao da će „minimalac ostati zaštićen”, odnosno da se to umanjenje neće odnositi na najniže plate. Naravno, tu je i veliki broj privatnih poslodavaca koji, za razliku od dela svojih kolega, takođe poštuju tu obavezu a kojima bi povećanje minimalca otežalo poslovanje. 
U zemlji oko 400.000 zaposlenih prima minimalac. Ipak, među njima je i veliki broj radnika koji zapravo zarađuju više ali formalno primaju 21.000 dinara. Najnižu garantovanu zaradu primaju preko računa i na nju im se obračunavaju doprinosi i porezi, dok im se ostatak isplaćuje „na ruke”. Nisu retki radnici koji takav način poslovanja čak smatraju za fer jer, za razliku od mnogih drugih, ne rade „na crno” i barem imaju zdravstveno i penziono osiguranje. 
Namera Vlade, kada je ovih dana predlagala izmene zakona kojima će država u naredne dve godine pokrivati dve trećine obaveza za poreze i doprinose za novozaposlene radnike, upravo je bila da reši problem onih koji rade „na crno” ili primaju minimalac a rade za više novca. 
U Vladi očekuju da će se barem deo poslodavaca sada odlučiti da prijavi svoje zaposlene jer će im troškovi biti značajno smanjeni. Ipak, poslodavci ukazuju na to da bi mnogo bolje i pravednije rešenje bilo da porezi i doprinosi budu linearno smanjeni za sve radnike.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Za Sasu Jankovica necu glasati jer necu da imam zuticu ponovo. Za A. Vucica necu jer necu da budem napre-DNO. Za Jeremica necu glasati jer necu da budem neciji drugi izbor. Za Canka necu jer ne tucem ljude po kafanama.Za Obradovica necu jer ne bezimo. Za Stamatovica necu jer nisam zlatiborac. Za Parovica necu jer nisam poltron. Za Seselja necu jer nisam cirkuzant i nemam zardjale kasike. Za Radulovica necu jer nemam firmu koja ide u stecaj. dimitrije.mitic@hotmail.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.