Inovacije danas unose pesimizam i strah za razliku od šezdesetih godina kada su novi tehnološki poduhvati donosili radost, uzbuđenje i nadu, ocenili su učesnici panela u okviru obeležavanja dvadesetogodišnjice FEFA fakuleta koji je bio posvećen razgovoru o zelenog digitalnoj transformaciji.
Danas, sa pojavom Chat GPT-a, novih tehnologija, razvoja robotike i veštačke inteligencije uopšte, postoji bojazan koja je pre svega povezana sa zabrinutošću oko radnih mesta.
Projekat održivosti razvoja je prvi koji od nas traži da angažujemo mnogo toga, ali neće uspeti ako ne bude igrao na pohlepu kapitalizma, ocenio je profesor i član nadzornog odbora M plus grupe Stjepan Orešković.
“Ako kapitalizam ne bude video neki novi poslovni model i profit u tome da kroz održivost vidi veću šansu, nego kroz stari model poslovanja, neće nam pomoći ni grinpis (Greenpeace), ni svi dobri ljudi ovog sveta. I zelene obveznice su upravo to. Ostavimo po strani naše vrednosti zbog kojih smo ušli u to, ali ako to ne donosi veliki profit kapitalizmu, mi ćemo morati da plaćamo veće kamate“, rekao je profesor Orešković povodom zelene ekonomije, zelenih obveznica i održivosti.
Zelena transformacija i digitalna transformacija danas idu „ruku pod ruku“ i pokazuju se kao neminovnost, kao primaran put kojim će ići svetska privreda u periodu pred nama. Ono što ovaj transformacioni proces treba da karakteriše jeste inkluzija, odnosno inkluzivnost različitih industrija, oblasti i svih generacija kako bi taj proces bio uspešan.
Nove generacije bi trebalo da budu radoznale, uporne i adaptibilne, ali i da budu zeleno-digitalno osvešćene i pripremljene da to da će mnoge pozicije nestati, ali i nastati.
„Mislite na one koji će postati ili su postali gubitnici tokom tektonskih promena koje se dešavaju. Mi imamo odgovornost da, makar u sopstvenom okruženju, ne načinimo nikoga gubitnikom. Pružajte svoj doprinos i brinite o ljudima iz vaše okoline. Od pojedinca počinje sve“, rekao je Nikola Vrdoljak, partner u marketinškoj agenciji “404”.