Ministar trgovine Rasim Ljajić objasnio je da Srbija nije ispunila uslove za članstvo u Svetsku trgovinsku organizaciju.
Opštepoznata stvar je, navodi ministar za B92, da naša zemlja nema zakon koji je usklađen sa EU i STO koji podrazumeva, podsećamo, promet GMO proizvoda. Ljajić je demantovao napise Novosti da je Srbija „odbijena“ i objasnio da se za STO ne aplicira, već da je potrebno ispuniti određene uslove koje u ovom trenutnku naša zemlja, nažalost, ne ispunjava.
Novosti pišu pozivajući se na svoje izvore u Vladi, da je Srbiji STO pokušala da „izađe u susret“ time što je bilo dovoljno da izmene zakon o GMO odobri samo Vlada, jer u većini novih članica koje se kandiduju u STO, dozvole prometa GMO mora da odobri i Skupština.
Nema tu automatskog prijema, ni odbijanja, izjavila je za B92 Bojana Todorović, pomoćnica ministra trgovine.
Proces pristupanja i dalje teče i završiče se onog trenutka kad mi sistemski rešimo uslove, što se može dogoditi za nekoliko meseci, izjavila je Todorićeva.
Nije bilo struja u Vladi za GMO, ali je pritisak javnosti bio ogroman. Prvi korak je bio da izbegnemo član zakona kojim se zabranjuje promet GMO, ali bismo kasnije u Zakonu propisali strogu proceduru koju nijedan odsto uvoznika GMO ne bi mogao da ispoštuje. Ispunjenje uslova koji bi zakon odredio bilo bi praktično nemoguće“, ističu u Vladi.
Inače, samo 28 zemalja sveta dozvolilo je promet genetski modifikovane hrane. Većina od 159 članica Svetske trgovinske organizacije nije dala „zeleno svetlo“ za GMO, a među njima su Norveška, Francuska, Švajcarska, Luksemburg, Grčka, Austrija, Mađarska, Poljska, Bugarska i Irska.
„To što Srbiju neće primiti u STO, nimalo ne treba da nas brine, jer i da su nas primili ne bismo ništa dobili“, kaže agroekonomista dr Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.
Prijem u STO ne donosi veći kreditni rejting, niti bolje uslove od onih koje već imamo. Naime, Srbija ima potpisane bilateralne ugovore sa mnogim zemljama u koje treba da izvozimo hranu poput CEFTE ili bescarinske trgovine sa Rusijom na kojima ćemo zaraditi više nego što bi ikada zaradili u saradnji sa EU, prenose Novosti.
U Srbiji su 83 opštine potpisale Deklaraciju o zabrani GMO hrane. U ostalim opštinama je procedura u toku, a samo je Skupština opštine Kraljevo odbila da o tome raspravlja.
@ Miroslava – To je OK sto kazes, ali sta ti predlazes, bas bih voleo da znam?
Hvala unapred