Poseta Miroslava Majkla Đorđevića Srbiji, čiji je povod bio promocija njegove knjige Decenija iluzija: Amerika, Srbija i Srpska dijaspora 1990-2000, završena je juče. Tokom njegove posete o knjizi se razgovaralo sa novinarima na konferenciji za medije, ali i sa publikom u Novom Sadu, na brodu Cepelin i u Beogradu, u zadužbini Ilije M. Kolarca.
Na konferenciji za novinare učestvovali su autor i dr Vojislav Pavlović, istoričar. Pavlović je delo ocenio kao izvanredno svedočanstvo i prvorazredni istoriografski izvor o poslednjoj deceniji XX veka u Srbiji, naglasivši da je autor koristio obimnu građu u nastojanju da pruži što objektivniji prikaz ovog perioda, i pored toga što je bio neposredni učesnik događaja o kojima piše.
U razgovoru sa novinarima Đorđević je obrazložio razmimoilaženja koja su tada postojala između matice i dijaspora, a koja, po njegovoj oceni, nažalost, postoje i danas. Te razlike u stavovima tiču se utvrđivanja nacionalnih interesa Srbije, nepostojanja inicijative kod matice da uspostavi saradnju sa dijasporom, te nezainteresovanošću matice za mlade naraštaje u dijaspori koji se usled nedostatka kontakta sa maticom brzo asimiluju u novo okruženje.
U Novom Sadu ovim sagovornicima su se pridružili novinar Đorđe Randelj u ulozi moderatora i Miodrag Mile Isakov, koji je o periodu 90-ih govorio iz perspektive pripadnika opozicije. Istakavši da je ova knjiga značajna za čitaoce u Srbiji jer na multidimenzionalan način predstavlja događaje čiji smo bili svedoci, Isakov je naglasio da je i on sam saznao brojne nove činjenice o političkom životu tadašnje Srbije u kom je neposredno učestvovao. Isakov je ocenio da je reč o knjizi koju niko više neće moći da zaobiđe kada bude istraživao prethodni vek u Srbiji. Kao najveći uspeh knjige on je ocenio to što je autor uspeo da čitaoca odvikne od robovanja predrasudama i generalizaciji – ni dijaspora, ni Zapad, pa ni Sjedinjene Američke Države nisu jedna celina. Posebnu pažnju posvetio je autorovom zalaganju za okupljanje dijaspore u cilju odbrane srpskih interesa, te za odbranu tih interesa u Americi, ali i nesuglasicama koje je u vezi sa tim imao sa maticom. Govoreći o stanju opozicije, Isakov je ocenio da je ona mnogo više vremena provela u međusobnim sukobima, nego boreći se protiv aktuelnog režima. Tek pod pritiskom dijaspore opozicija je uspela da formira jedinstven pokret koji je srušio vladajući režim.
Na predstavljanju knjige u Zadužbini Ilijie M. Kolarca govorili su Miroslav Majkl Đorđević, univerzitetski profesori Srbobran Branković i Žarko Trebješanin, te Đorđe Vukadinović, politički analitičar. Ovog puta Đorđević je govorio o svojoj motivaciji da napiše ovu knjigu, istakavši da ju je posebno namenio mlađoj generaciji za koju se nada da će učiti na napravljenim greškama i da ih neće ponavljati, budući da su greške mnogo skuplje kada se ponove. Takođe je obrazložio naslov knjige, napomenuvši da su sva tri aktera koja se u njemu spominju imali brojne iluzije koje su bile izvor svih nesporazuma.