Vesti iz zemlje

09.04.2022. 16:29

Danas

Autor: Nova Ekonomija

Zbog zabrane izvoza silosi puni pšenice i kukuruza

Foto: Nova ekonomija

Nepuna tri meseca pre nove žetve Srbija ima više od milion tona „stare“ pšenice samo za izvoz i nekih 900.000 tona kukuruza, koje zbog zabrane izvoza ne može da prodaje kupcima iz inostranstva, piše Danas. Nagomilano žito još stoji u silosima koji treba da se prazne za novu žetvu, a zabrani će u ponedeljak biti pun mesec.

Izvoznici su zabrinuti, kao i poljoprivrednici jer ne mogu da prodaju robu za koju kupce imaju, a država je od 11. marta i uvođenja zabrane izvoza pšenice i kukuruza, dozvolila da preko granice ode samo jedan mali deo već ugovorenih roba za Albaniju i Italiju.

„Zabrana izvoza žitarica ugrožava egzistenciju poljoprivrednika“

Sav ostali izvoz stoji, a u Udruženju Žita Srbije u kom je 60 kompanija koje pokrivaju 90 odsto izvoza zabrinuti su jer ako se ovako nastavi kompanije koje ne ispoštuju ranije ugovorene poslove zbog ove zabrane plaćaće stotine hiljade evra za penale.

Direktorka Udruženja Žita Srbije Sunčica Savović kaže da ne postoji način na koji se određuje prioritet destinacija na koje će kukuruz i pšenica ići, te da oni nemaju informacije o tome na koji način se biraju ugovori i koje količine iz ugovora prolaze, a koje ne.

Vučić: Biće dozvoljen kontrolisan izvoz pšenice

„Vlada nema ni zakonsku obavezu da podnosi izveštaj o tome, tako da je privreda generalno u neznanju šta nas čeka. Pritom sve vreme niko i ne priča o suncokretovom ulju i pšeničnom brašnu proteklih mesec“, kaže Savović za Danas.

U ovom trenutku, kako kaže, Srbija ima najmanje 900.000 tona kukuruza i više od milion tona pšenice u zalihama, dostupne izvozu, a od ranije potpisanih ugovora ukupno samo u Udruženju ima za 670.000 tona kukuruza i 460.000 tona pšenice.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.