Vesti iz zemlje

29.07.2021. 14:52

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Zeleno i dalje gubi bitku sa najnižom cenom u postupku javnih nabavki

Zakon o javnim nabavkama ostavlja mogućnost zelenih javnih nabavki u Srbiji, ali one nisu zaživele iako ima interesovanja među naručiocima, rečeno je na online konferenciji Zelene javne nabavke u Srbiji, koju Naled organizuje u okviru kampa...

Foto: Nova ekonomija

Planina u Zapadnoj Srbiji

Zakon o javnim nabavkama ostavlja mogućnost zelenih javnih nabavki u Srbiji, ali one nisu zaživele iako ima interesovanja među naručiocima, rečeno je na online konferenciji Zelene javne nabavke u Srbiji, koju Naled organizuje u okviru kampanje Mesec javnih nabavki uz podršku (USAID).

Zelene javne nabavke su proces u kojem naručioci kupuju dobra i usluge koje imaju manji uticaj na životnu sredinu.

Većina ponuđača  upoznata je sa ekološkim kriterijumima u postupku javnih nabavki, ali najpoznatiiji kriterijum je ubedljivo kriterijum kvaliteta, kazao je Slobodan Krstović, šef jedinice za zaštitu životne sredine u NALED koji je predstavio istraživanje o zelenim javnim nabavkama.

Tek  trećina naručilaca koji su barem malo upoznati sa ekološkim kriterijumima kaže da primenjuje ovaj kriterijum uvek ili često, dok se ostali kriterijumi primenjuju još ređe, osim kriterijuma kvaliteta, rekao je on. 

Prema nalazima, 83% ispitanih ponuđača smatra da su ekološki kriterijumi važni za nabavku dobara ili usluga, dok 85% istiše i da je kriterijum energetske efikasnosti jako bitan.

Građani smatraju da je kriterijum kvaliteta najvažniji za nabavku dobara i usluga u Srbiji, dok svaki deseti građanin smatra da je ekološki kriterijum najvažniji. 

Zaštita životne sredine je na 4. mestu prioriteta za ulaganja kroz javne nabavke po oceni građana, a na prva tri mesta su zdravstvo obrazovanje i infrastruktura i putevi.

Važno ipak da je jeftino

Građani imaju svest o bitnosti ekoloških kriterijuma, ali kriterijum kvaliteta i troškova ima prednost, ocenio je Slobodan Krstović.

Zakon o javnim nabavkama je u skladu sa EU direktivama i ostavlja dobavljačima mogućnost i zelenih javnih nabavki, odnosno da primene i druge kriterijume osim cene prilikom nabavke robe i usluga, kako što je troškovna efikasnost ili odnos cena kvalitet.  Akcioni plan za 2021. predviđa izradu smernica za inovacije i zelene javne nabavke. 

Međutim, u prkasi se pokazalo da se najniže ponuđena cena uzima kao kriterijum, time se ukida mogućnost da se javna nabavka smatra zelenom, kazao je Vuk Božić, konsultant NALED-a.

Evidenciju Kancelarija za javne nabavke koja kaže da dosad nije bilo zelenih javnih nabavki u Srbiji, smatra treba uzeti sa rezervom, jer primera ima, samo možda nisu prepoznate kao zelene. 

Nacionalni akcioni planovi za zelene javne nabavke su već postali praksa u EU iako je to na dobrovoljnoj bazi. Čak 23 članice su usvojile nacionalne akcione planove, rekao je Danilo Radičević, savetnik za regulatornu reformu u NALED-u . 

Holandija evropski šampion u zelenim javnih nabavkama

Prema njegovim rečima, Holandija je u Evropi otišla najdalje u primeni zelenih kriterijuma u postupku javnih nabavki: centralne vlasti danas imaju 100 odsto zelenih javnih nabavki, a lokalne samouprave 75 odsto.

„Hrvatska je briljirala prošle godine, dobro je napredovala iako je kriterijum za zelene nabavke dobrovoljan, a prvi nacionalni akcioni plan je donet 2015“, naveo je Radičević. 

Država da utvrdi oblasti

Predlog NALED-a je da Srbija takođe donese akcioni plan za zelene javne nabavke na nivou države, da se uvode postepeno, za nekoliko oblasti. 

Jasminka Ranđelović iz Alternative za bezbednije hemikalije (AlHem) naglasila je da bi država trebalo da identifikuje prioritne oblasti i ciljeve kad je reč o ispunjenosti zelenih nabavki. 

„Ako kažemo papir, moramo da kažemo koliki procenat nabavke papira mora ispunjavati zelene kriterijume“.

Ona je ocenila da su učesnici u javnim nabavkama slabo motivisani za primenu zelenih kriterijuma, jer postoji bojazan da su te usluge mnogo skuplje od uobičajenih.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.