Iako su žene osnivači tek svakog petog domaćeg startapa, Srbija je bolja od evropskog proseka, pošto su na ostatku kontinenta žene osnovale oko 15 odsto inovativnih preduzeća. Osnivačicama je ipak potrebna podrška i podsticaji kako bi se njihov položaj poboljšao, pokazuju podaci iz najnovijeg izveštaja „Žene u srpskom startap ekosistemu 2023”.
Foto: Velibor Ćirić
Izveštaj analizira broj i ulogu žena u srpskim startap kompanijama, faktorima koji ograničavaju veće učešće žena u menadžmentu startapa i veće interesovanje devojaka za obrazovanje u IT studijskim programima.
Izveštaj „Žene u srpskom startap ekosistemu 2023” predstavljen je u okviru projekta „Preduzmi ideju”, koji Inicijativa Digitalna Srbija realizuje sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID).
Foto: Velibor Ćirić
Istraživanje je pokazalo da su startapi koje su osnovale samo žene češće dobijali osnivački kapital od porodice i prijatelja, znatno češće nego startapi koji imaju muški ili mešoviti osnivački tim.
Takođe, „ženski“ startapi skoro uopšte nisu dobijali finansijska sredstva iz fondova preduzetničkog kapitala.
Ovakvi nalazi su motivisali tim „Preduzmi ideju” da održi javnu diskusiju na temu žena u startapima, koja je održana u Startit centru.
Glavna tema bilo je predlaganje načina za unapređenje položaja žena u srpskom startap ekosistemu.
„Iako je Srbija po zastupljenosti žena osnivača startapa (19 odsto) iznad globalnog proseka (15 odsto), rezultati istraživanja su pokazali da postoji potreba za većom podrškom i podsticajem za žene koje se odluče na pokretanje startapa ili učestvuju u njihovom razvoju. Poboljšanju pozicije žena u našem startap ekosistemu svakako bi doprinela veća zastupljenost žena u menadžmentu startap kompanija (jer samo 33,04 odsto startapa muških osnivača ima žene u menadžmentu), kao i veći broj žena koje studiraju u oblasti IT i zainteresovane su da svoje karijere grade u inovativnim tehnološkim timovima i kompanijama. Pored toga, jednako je važno raditi na prevazilaženju određenih socijalnih i kulturnih obrazaca koji ograničavaju žene i devojke da se uključe u tehnološko preduzetništvo”, istakao je Nebojša Bjelotomić, direktor Projekta „Preduzmi ideju”.
Napredak iz godine u godinu je primetan, jer se broj perspektivnih preduzetnica povećava se svake godine, smatra Nevenka Rangelov, direktorka razvoja preduzetništva u Startit-u.
„Iz godine u godinu primećujem napredak u pogledu broja sve kvalitetnijih preduzetnica u ekosistemu, tako da u našim programima podrške već nekoliko godina unazad neretko imamo ujednačenu raspodelu učesnika i učesnica. Posebno mi je drago što i u situacijama kada organizujemo program usmeren isključivo na preduzetnice, dobijamo veliki broj izuzetno kvalitetnih prijava, što je dobar pokazatelj toga koliko kao industrija napredujemo”, rekla je Rangelov.
Nakon predstavljanja rezultata istraživanja, održana je otvorena diskusija na kojoj su osnivačice startapa i preduzetnice bile u prilici da od predstavnika organizacija podrške startapima saznaju više o dodstupnim programima i podsticajima, kao i da ukažu na izazove sa kojima se susreću kako bismo u budućnosti zajednički radili na kreiranju rešenja.
Inicijativa Digitalna Srbija kroz projekat „Preduzmi ideju” ali i kroz druge programe učestvuje u stvaranju okruženja i obrazovnog sistema koji će približiti i obezbediti mladim ženama mogućnosti i prilike za učešće u tehnološkim oblastima i samostalnom preuzumanju inicijativa u digitalnom ekosistemu.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Jorgovanka Tabaković, višegodišnja guvernerka Narodne banke Srbije, nedavno je dobila novi, treći mandat na toj funkciji, a sa njim je došlo i drastično uvećanje plate – za 103.000 dinara, piše Nova.rs.U...
Danas je objavljen Nacrt zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji je najavila guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković prilikom skupštinske rasprave o njenom reizboru. Ona je ta...
Transparentnost i dostupnost informacija su temelji na kojima počivaju demokratska društva, jer omogućavaju građanima da budu informisani i aktivni učesnici u procesu donošenja odluka. Ove godine se navršava...
Postupak prodaje Jugoslovenskog rečnog brodarstva AD Beograd, koji je objavlljen 13. avgusta, proglašen je neuspešnim, jer nije dostavljena nijedna ponuda za učešće u postupku, vidi se na sajtu Ministarstva ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok