U šabačkom kraju počela je žetva pšenice, i to sedam dana ranije nego što je uobičajeno. Kvalitet je dobar, a rod za oko 15 odsto veći nego prošle godine, tvrde stručnjaci.
Prve otkose žita zabeležili smo na parcelama Gorana Kuzmanovića iz Šapca. Od rane sorte pšenice koju je posejao početkom oktobra, očekuje prinos veći od 6 tona po hektaru, jer je primenio punu agrotehniku.
„Sve ide dobro, prinos nije loš, sada smo ovršili jednu parcelu od 60 ari, vršemo hektar i šezdeset sledeću parcelu. Kako vidimo po prikolici i bunkerima, nije loše, solidno je. Koliko sam uložio nezadovoljan sam, ali sam prinosom, zadovoljan“, rekao je Kuzmanović.
Većina ratara pšenicu daje na čuvanje u silose, a malo je onih koji je skladište u ambare. Za najvažniji posao u godini, spremni su i kombajneri.
„Danas je prvi dan u pšenici, idealni su uslovi, upravo smo tek prvi krug i obišli, idealni su uslovi, super prinos“, ističe kombajner Radoš Milićević, uz napomenu da je zbog vrućine posao naporan.
Očekuje se da prosečan prinos bude oko pet tona po hektaru, a na parcelama gde je primenjena puna agrotehnika više i od sedam tona.
Prema rečima Svetlane Zlatarić, iz PSSS Šabac, kvalitet pšenice je zadovoljavajući:
„Zahvaljujući toplim danima, padavinama koje su prethodile, došlo je do dobrog nalivanja zrna, tako da će i zrno biti dobrog kvaliteta, što podrazumeva dobar prinos“, kazala je ona.
Prinos je dobar, ali poljoprivrednike brine cena, koja bi kažu, trebalo da se zna pre žetve, a ne posle.
Živanko Kuzmanović, ratar iz Šapca, smatra da bi, obzirom na troškove proizvodnje, cena od 20 dinara bila prihvatljiva:
„To bi nam nekako leglo, sad zavisi kako će država to odrediti.“
Ako vremenske prilike dozvole, žetva pšenice koja je na teritoriji Šapca i u tri okolne opštine zasejana na oko 19.000 hektara, biće završena za deset dana.
Zasto reklamirate ono sto je nuzno i vec je postalo normala? Svi znamo da GSP postoji Vec xxx godina… ovo je, po mom misljenju, bacanje novca.