Zlatara Majdanpek i njena celokupna imovina biće na javnoj prodaji 5. oktobra u Beogradu. Početna cena je 130 miliona dinara, što je upola manje od procenjene vrednosti od 259,4 miliona dinara, piše RTS.
Poslednji socijalni program u ovoj kompaniji sproveden je pred kraj 2015. godine, kada su industriju za preradu plemenitih metala, uz otpremninu, napustila 263 radnika. Već naredne godine, Privredni sud u Zaječaru doneo je rešenje o otvaranju stečaja.
Tokom radova na Koridoru 11 pronađeno zlato i srebroU svom sastavu ovo preduzeće imalo je tri pogona – Zlataru Majdanpek, Megaplast i fabriku elektroproizvoda koja je jedina privatizovana još 2008. godine, piše RTS.
Na prodaju su pogoni zlatare, nakit i ukrasni proizvodi, hemija i metalurgija, centralni magacin i poslovni prostor.
Osim prodavnice Zlatare Majdanpek u Zaječaru, prodajnih objekata bilo je u Beogradu, Požarevcu, Valjevu i Nišu.
Rumuni traže da im se vrati zlato, a gde se čuvaju zlatne rezerve iz SrbijeIPM je bio poznat po odličnim majstorima i po ručnoj izradi nakita. Zlatnici i srebrnjaci obeležili su istoriju zlatare i celih epoha na ovom prostoru, pa su poznate serije sa Titovim likom, likom svetaca, istorijskih ličnosti cara Konstantina, na primer.
Evo zašto Česi ne žele zlato vredno 20 milijardi evraU pogonima u Majdanpeku izrađivan je i „Dobričin prsten“, jedna od najznačajnijih glumačkih nagrada.
Osamdesetih godina prošlog veka u pogonima zlatare prerađivale su se dve tone plemenitih metala godišnje.
Od 2000. godine IPM je radio u sastavu RTB-a Bor. U više navrata tražili su strateškog partnera ali su svi pokušaji privatizacije bili bezuspešni.