Vesti iz zemlje

26.11.2020. 13:21

Nova ekonomija

Autor: Čedomir Savković

Zlatibor uskoro dobija postrojenje za preradu otpadnih voda

Foto: Nova ekonomija

Na Zlatiboru se privodi kraju izgradnja postrojenje za preradu otpadnih voda. Radovi su počeli krajem 2018. godine, a planom je predviđeno da budu završeni do kraja tekuće godine, potvrdili su za Novu ekonomiju u Opštini Čajetina.

Postrojenje u blizini rečice Obudojevice na Zlatiboru, uskoro bi trebalo da bude pušteno u probni rad, koji će trajati oko godinu dana.

„Otpadne vode će se prerađivati na principu SBR tehnologije i to postrojenje će biti jedno od najboljih u Srbiji, jer će podzemne i druge vode biti zaštićene od zagađenja“, rekla je za Novu ekonomiju Slađana Vulović iz kabineta predsedednika Opštine Čajtina.

Prema njenim rečima, cilj je da se na Zlatiboru stvori „ekološki zdravije i lepše okruženje“.

Foto: Nova ekonomija, Zlatibor, Kraljeve vode

U projekat je uloženo više od 4,6 miliona evra. Centar za međunarodnu saradnju i razvoj Vlade Slovenije uložio je million i po evra bespovratnih sredstava, dok je ostatak novca izdvojila lokalna samouprava.

U prvoj godini rada, upravljanje postrojenjem će biti povereno Javnom komunalnom preduzeću „Vodovod Zlatibor“ i slovenačkom konzorcijumu „Hidroinženjering“ koje je bilo jedan od izvođača radova.

U Opštini Čajetina kažu da je u planu izgradnja posebnih postrojenja za preradu otpadnih voda za Čajetinu, Sirogojno i Mačkat za koju je norveški institut „Niva“ izradio studiju.

„Počeli smo sa pripremom projektne dokumentacije za ta postrojenja i očekujemo da ćemo njihovom izgradnjom za tri godine izgradnjom stvoriti uslove za najčistiju vodu i ekološki zdravo okruženje“, navode sagovornici Nove ekonomije.

Foto: Nova ekonomija, Zlatibor

Pored Zlatibora, postrojenje za preradu otpadnih voda gradi se i u Leskovcu. Šabac i Vrbas su gradovi koji svoja postrojenja za preradu kanalizacije već imaju. Prema podatku koji je prošle godine objavio NALED, Srbija prerađuje svega 16% svojih otpadnih voda.

Čedomir Savković

*Projekat „Zaštita životne sredine – otpad nije na bacanje“ finansiran je iz programa podrške medijima Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije. Ovaj tekst, celokupan sadržaj i izneti stavovi su isključiva odgovornost Business Info Group, kao izdavača Nove ekonomije

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.