Vesti iz sveta

17.07.2018. 10:39

Tanjug

Autor: AIESEC zove

EU i Japan potpisuju trgovinsku sporazum o ukidanju skoro svih carina

Evropska unija i Japan potpisaće danas sveobuhvatni trgovinski sporazum kojim će eliminisati gotovo sve carine, u nastojanju da se, kako ocenjuje agencija AP, suprotstave problemima vezanim za trgovinske tenzije koji su iskrsli nakon mera američkog predsednika Donalda Trampa.

Potpisivanje sporazuma u Tokiju, koji je najvećim delom utanačen prošle godine, ceremonijalnog je karaktera.

Sporazum je trebalo da bude potpisan početkom ovog meseca, ali je to odloženo jer je japanski premijer Šinzo Abe otkazao odlazak u Brisel zbog katastrofe na jugozapadu Japana izazvane obilnim padavinama, kada je u poplavama i klizištima živote izgubilo više od 200 ljudi.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, koji su juče doputovali, biće gosti na svečanoj večeri u zvaničnoj rezidenciji japanskog premijera.

Obe strane ističu značaj sporazuma, koji obuhvata trećinu globalne ekonomije i tržište sa više od 600 miliona ljudi.

On će omogućiti niže cene evropskih vina i svinjetine za japanske potrošače, dok će Evropljanima postati jeftiniji japanski delovi za mašine, čaj i riba.

Sporazum ukida oko 99 odsto uvoznih tarifa na japansku robu u EU, i za sada oko 94 odsto carina na evropski uvoz iz Japana, ali će narednih godina i taj procenat porasti na 99 posto. Trenutna razlika je posledica izuzetaka napravljenih kod neke robe, poput pirinča, kulturološki i politički osetljivog proizvoda koji Japan štiti decenijama.

 Japan se nada da će jačanje veza sa EU oživeti medjusobne direktne investicije, doprineti borbi protiv globalnih težnji drugih ka protekcionizmu i podići ugled japanskih brendova, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova.

EU je objavila da će liberalizacija trgovine dovesti do rasta izvoza hemijskih proizvoda, odeće, kozmetike i piva u Japan, što će obezbediti sigurnost radnih mesta u Evropi. Japanci će iz Evrope takodje dobiti jeftinije sireve, kao što su parmezan, gauda i čedar, kao i čokolade i keks, navodi AP.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.