Gledajući u noćno nebo, čak i u područjima bez svetlosnog zagađenja, možemo videti tek mali deo zvezda i ostalih nebeskih pojava. No, zahvaljujući naporima naučnika iz Evropske južne opservatorije (ESO) sada možemo posmatrati našu galaksiju na fotografiji rezolucije od čak 187 miliona piksela.
Navedenu fotografiju snimio je teleskop Atacama Pathfinder Experiment (APEX), smešten na 5.100 metara nadmorske visine u području čileanske visoravni Čajnantor. Preciznije rečeno, radi se o karti Mlečnog puta, koja obuhvata područje neba dužine 140 stepeni i širine tri stepena, gde je snimljena čitava ravan naše galaksije, s najvećim brojem njenih zvezda.
Nova karta, imenom APEX Telescope Large Area Survey of the Galaxy (ATLASGAL), četiri je puta veća od drugih karti Mlečnog puta, a na njoj su snimljeni i objekti čija je temperatura malo iznad apsolutne nule, kao što su oblaci gasa i prašine, ali i diskovi zvezda u nastajanju.
„Ohlađena na tek delić temperature iznad apsolutne nule, kamera je detektovala slabašno zračenje koje emituju klobuci gasa i prašine nevidljive golom oku“, otkrila je Erin Blemor, jedna od naučnica koja radi na projektu.
Kako bi snimili ATLASGAL, naučnici su se poslužili nizom izuzetno osetljivih instrumenata. Pri izradi karte korišćen je i ESA-in satelit Planck, pomoću kojega su astronomi napravili detaljno skeniranje većeg dela neba.
„ATLASGAL nam je pružio novi, dosad neviđeni pogled na gusti međuzvezdani prostor naše galaksije. Objava podataka celokupnog istraživanja otvara mogućnost upotrebe ove izvanredne baze podataka za nova otkrića“, izjavio je Leonardo Testi, član tima ATLASGAL-a.