Video

28.07.2016. 00:09

B92

Autor: Nova Ekonomija

Objavljeni do sada nepoznati snimci američkih nuklearnih testiranja (VIDEO)

Video

28.07.2016. 00:09

Nuklearna testiranja koja je američka mornarica sredinom prošlog veka vršila na atolu Bikini, završila su se nepopravljivim posledicama, a američka Nacionalna bezbednosna agencija objavila je nove snimke nuklearnih testiranja iz svoje arhive.

Američka Nacionalna bezbednosna agencija objavila je snimke koje su zabeležili nadzorni avioni, u trenucima pre aktiviranja bombe, prilikom nuklearnih testiranja na atolu Bikini. Snimak prikazuje mnogo uništenih ratnih brodova koji tonu u okean, a operacija je nazvana „Crossroads”.

Testiranja na atolu koja je u periodu od 1946. do 1958. godine izvela američka mornarica, sastojala su se od brojnih nuklearnih eksperimenata zbog kojih je to područje i danas nenaseljeno, a novi snimci pokazuju koliko bile snažne posledice aktiviranja nuklearnih bombi.

U jednom od svojih eksperimenata, mornarica je htela da otkrije kako će nuklearna eksplozija uticati na 95 ratnih brodova usidrenih oko lagune u kojoj se vršilo testiranje. Iako su očekivali mnogo manju štetu, krajnji rezultat je bio mnogo gori nego što su uopšte mogli i zamisliti.

Prva bomba, kodnog imena „Able”, slična je onoj korišćenoj u japanskom Nagasakiju, a uništila je tek nekolicinu manjih brodova. Ali druga bomba, kodnog imena „Baker”, u mnogo je većoj meri šokirala svojim posledicama. Bačena 25. jula 1946, bomba „Baker” izazvala je ogromnu količinu vode i pokrenula snažni talas koji je u potpunosti uništio celu flotu, ali još veći šok bila je radijacija. Posada koja je poslata kako bi dekontaminirala brodove, uskoro se našla u krizi jer su i sami postali izloženi radijaciji koju je bilo nemoguće sanirati. Na brodovima je u svrhu testiranja bilo smešteno i 200 svinja, a zbog posledica radijacije, sve su umrle u roku od mesec dana.

Dugotrajne posljedice eksperimenta i njegovog uticaja na prirodu nisu bile očekivane, a svi brodovi korišćeni u ovom testu bili su namerno potopljeni jer je postojala prevelika opasnost za njihovo dalje korišćenje na bilo koji način.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.