Video

01.02.2024. 11:27

Autor: Nova ekonomija

Put do kvalitetnijih klijenata

Andrija Šajkaš

Video

01.02.2024. 11:27

Firma FUSH bavi se proizvodnjom odeće, a pored sedišta u Beogradu ima pogon u Grdelici. Ova kompanija je kroz program podrške malim i srednjim preduzećima koji je sprovela Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) na svom proizvodnom pogonu instalirala solarne panele. 

Direktor firme Andrija Šajkaš navodi da im je to pomoglo da privuku kvalitetnije kupce, koji pitanja poštovanja ekoloških standarda i zaštite životne sredine stavljaju na prvo mesto.

Kada su u pitanju ekološki standardi, ali i oni koji se odnose na određen nivo uslova rada i zaštite na radu, Šajkaš objašnjava  da firme imaju dve vrste benefita.

Firma, prema njegovim rečima, ima korist što kada primenjuje te standarde poboljšava uslove rada, organizaciju procesa proizvodnje i zaštitu na radu, a istovremeno postaje vidljivija za inostranstvo jer kada ulaže u te standarde  svi je participiraju kao ozbiljniju.

„Ono što definitivno mogu da kažem je da nam se posle učešća obraćaju klijenti koji su kvalitetniji, oni koji zahtevaju da rade sa kvalitetnijim proizvodnjama, ulažu u organizaciju poslovanja, u zelenu agendu. Prosto obraćaju nam se kupci koji su spremni više da plate, ali zauzvrat zahtevaju kvalitet I to što dobiju bude proizvedeno u Evropi“, naglašava Šajkaš.

Kao neke od najbitnijih sertifikata navodi one koji se odnose na zaštitu na radu i organizacije samo proizvodnje.

„Bez sertifikata da u vašoj firmi ne postoji dečiji rad, da su uslovi rada nešto o čemu se vodi računa neće vam se obratiti nijedna ozbiljna kompanija iz Evropske unije, a pogotovo ne iz Skandinavije, gde mi imamo jako puno klijenata i ta vrsta sertifikata koji smo uveli nam je otvorila vrata nekim boljim kompanijama“ ističe Šajkaš.

Navodi primer majice koju su radili za jednog klijenta u Skandinaviji, a koja je proizvedena od prediva koje se dobija od reciklirane plastike. 

„Konkretno za proizvodnju jedna ovakve majice, potrebno je reciklirati osam plastičnih boca koje su izvađene iz mora i kasnije prerađene u predivo. Mi imamo sve pod jednim krovom. To predivo sa sertifikatima kupujemo i pravimo od njega materijal, dorađujemo ga, krojimo, šijemo i štampamo“ objašnjava.

Ističe da se ta kompanija opredeljenja za zelenu agendu i poštovanje najviših standarda zaštitne životne sredine

Pre samo dve godina 10 odsto ono što proizvedemo je bilo od organskog pamuka i od recikliranog poliestera, trenutno smo na nekih 50 odsto, sa tendencijom da već u sledećoj godini to bude sigurno 80 odsto. Prosto, to su zahtevi tržišta, zahtevi naših kupaca, a i njihovih krajnjih korisnika pošto snabdevamo sportske manifestacije i klubove. U pitanju su ljudi koji se bave sportom, koji žele da očuvaju prirodu i traže od nas  da koristimo obnovljive izvore energije i prediva koja čuvaju planetu“, zaključuje on.

Kada su u pitanju programi pomoći EBRD Šajkaš ocenjuje da je definitivno  srpskim firmama potrebna pomoć u organizaciji poslovanja, u primeni inovativnih rešenja, iskustva eksperata koje EBRD ima za poboljšanje organizacije proizvodnje, ali i u oblasti digitalizaciji, jer mi u tom delu kaskamo za Evropom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.