Video

10.10.2019. 14:16

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

(VIDEO) A11: Život u riziku od beskućništva

Video

10.10.2019. 14:16

Povodom Svetskog dana beskućnika Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A11 podsetila je danas na brojne povrede prava na adekvatno stanovanje koje mnoge građane i građanke vode ka beskućništvu i daljem ugrožavanju njihovih garantovanih prava.

„Brojne teškoće sa kojima se pripadnici ugroženih grupa suočavaju u oblasti stanovanja nisu posledica nedovoljnih resursa, nego nepoštovanja zabrane diskriminacije i načela socijalne pravde“, saopštila je Inicijativa.

Kako kažu u A11, Romi i Romkinje i dalje predstavljaju jednu od najugroženijih grupa u pogledu pristupa adekvatnom stanovanju, a stanovnici bezmalo 600 neformalnih romskih naselja žive u stalnom strahu od prinudnih iseljenja, u nebezbednim i nehumanim uslovima, bez pristupa osnovnim uslugama i ljudskim pravima.

Zbog neodrživog sistema socijalnog stanovanja, u strahu od prinudnog iseljenja žive i brojni korisnici socijalnih stanova – dugovi nastali usled previsokih troškova stanovanja mnoga domaćinstva ostavljaju u riziku od prinudnog iseljenja koje bi ih pretvorilo u beskućnike, navodi Inicijativa.

„O neodrživosti sistema socijalnog stanovanja u Srbiji dovoljno govori podatak da mnogi korisnici socijalnih stanova dobijaju račune koji su viši od njihovih ukupnih mesečnih primanja“, navodi A11.

Njihov položaj dodatno otežava obaveza plaćanja poreza na imovinu koji su od 2014. godine dužni da plaćaju i korisnici socijalnih stanova i stanova namenjenih za stanovanje izbeglica i interno raseljenih lica, dodaje se u saopštenju.

Ustavnom sudu je još 2015. godine podneta inicijativa za ocenu ustavnosti ove odredbe, ali odluka još uvek nije doneta.

Kako kažu u Inicijativi, stambena ugroženost izbeglica dodatno je pogoršana zbog diskriminacije prilikom utvrđivanja iznosa poreza.

Poreska olakšica u vidu umanjenja poreza do 50% – takozvani poreski kredit koji se odobrava svakom poreskom obvezniku za objekat u kome stanuje, bez obzira na visinu prihoda – izbeglicama nije dostupan, bez obzira na težinu situacije u kojoj se nalaze.

Poslednju ustavnu žalbu podnetu ovim povodom Ustavni sud je odbacio sa obrazloženjem da se radi o „neznatnom novčanom oštećenju“, kažu u A11.

PROČITAJTE JOŠ:

Izvršitelji i dalje mogu da uzmu stanove siromašnih

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.