„Deca hoće sve, hoće odmah, i onda sve zavisi od roditelja. Ako je roditelj jedini odgovoran za dete i nema podršku poslodavca, porodice, društva, onda je to problem“, ocenila je dr Milica Pejović Milovančević, direktorka Instituta za mentalno zdravlje i dečji psihijatar, na konferenciji „Poslovanje po meri porodica“.
Konferenciju je 22. novembra organizovala Business Info Grupa (izdavač Nove ekonomije) u saradnji sa Unicefom Srbija, i uz podršku Ministarstva kulture i informisanja.
Kako je navela, mentalno zdravlje je zanemarena kategorija u našem društvu, kako kod lekara, tako i zbog opšte klime u kojoj su oboleli stigmatizirani.
„Zaboravljamo da su mentalne bolesti i problemi njima uzrokovani, drugi razlog odsustva sa posla posle kardiovaskularnih oboljenja“, navela je ona.
Prema njenim rečima, 50 odsto svih mentalnih bolesti počinje pre 15.godine, a preko 75 odsto počinje pre 25. godine. To znači da briga o deci podrazumeva i brigu o budućim roditeljima. „Moramo da se bavimo prevencijom, od opštih briga o siromašnima, do konkretne brige o mentalnom zdravlju“.
Ona se naročito osvrnula na roditelje dece koja imaju smetnje u razvoju i decu za zdravstvenim problemima.
„Malo ko brine o roditeljima. I iskreno negde kao da su roditelji svemogući, da mogu da izbalansiraju različite stvari. Oni kao da snose svoj krst sudbine kroz živor sami i naš glavni zadatak je da im pomognemo i olakšamo„.
POGLEDAJTE U VIDEU ZAŠTO RODITELJI PLAČU U NJENOJ ORDINACIJI.