Svet

11.08.2016. 12:14

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Ekonomista Stin Jakobsen otkriva zašto Kina vlada svetom

Svet

11.08.2016. 12:14

Kina je na putu da do kraja godine preokrene indeks proizvođačkih cena (PPI) u pozitivnu vrednost, naveo je u svojoj makroekonomskoj analizi Stin Jakobsen, glavni ekonomista Sakso banke.

On je naveo da je Kina dugi niz godina bila neto izvoznik deflacije. 

„Zaista, Kina je poslednji put imala pozitivan PPI 2012. godine, a tada je inflacija u Americi iznosila četiri procenta. Naravno ovo se odnosi na kraj godine, a u međuvremenu ćemo ponovo videti slabljenje američke ekonomije, što nije povoljno za prinose dugoročnih obveznica a može biti katalizator za oporavak prinosa“, kaže Jakobsen.

Ovo dolazi u trenutku kada su investicione banke i državne službe zauzete oko prilagođavanja američke i kineske infrastrukture i povećanja ukupnog fiskalnog deficita nakon izbora u Americi.

„Dve od ovih skorašnjih ekspanzija fiskalnog deficita su već očigledne, ukazujući na to da će se američki deficit proširiti sa otprilike tri na pet procenata i to pod uslovom smanjenja troškova za odbranu. Nije samo Japan spreman da potroši više novca nego što ima. Ovo je signal koji ne treba ignorisati!“, navodi ekonomista.

Tokom više od samo jedne decenije u odnosu na ovu vest obveznice sa slabom izloženošću izgledaju najprivlačnije čak i pre uvida u balon obveznica i beskonačno niskih neuspelih uticaja potpuno loše upravljanih centralnih banaka.

„Nedavno sam proveo dve nedelje u Aziji i potpuno mi je jasno da Kina i Japan prethode svim makro impulsima. Kineski PPI i devalvacija diktiraju svetski rast i inflaciju, a fiskalni i monetarni eksperimenti u Japanu uvode Evropsku centralnu banku i Fed u mračno doba neznanja. Na kraju bih izdvojio citat Sema Juinga (Sam Ewing): Inflacija je kada platiš petnaest dolara za šišanje koje vredi deset dolara, a koje si plaćao pet dolara kada si imao kosu“, zaključio je Jakobsen u svojoj analizi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.