Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da će do kraja nedelje grad završiti proces zapošljavanja 150 kontrolora, koji će biti podrška postojećim Komunalnim milicionarima, prenosi Beoinfo.
Šapić je naveo da je na sastanku sa privatnim prevoznicima naglasio tri stvari: da vozilo mora da bude na svojoj ruti, da „mora da bude čisto spolja i iznutra“, kao i da klima-uređaji moraju da radi, naročito u letnjem periodu.
„Sada ćemo imati kontrolore koji će proveravati autobuse na početnoj stanici i utvrđivati da li je vozilo čisto i da li radi klima-uređaj“, rekao je on za TV Prva.
On je kazao i da je u međuvremenu promenjen pravilnik o kaznama s obzirom na to da je do sada bilo moguće napisati maksimalnu kaznu od 200.000 dinara po jednom vozilu mesečno.
„To je ukinuto i ukoliko se ne budu poštovala pravila, sigurno će biti većih kazni zbog čega najdobronamernije savetujem prevoznicima da ozbiljno shvate svoje obaveze“, rekao je Šapić.
Beograd traži privatnog partnera za lokalni i prigradski prevoz
Nova aplikacija „Beograd plus“ juče je postala aktivna, a za dan-dva moći će da je koriste i vlasnici „Apple“ telefona, rekao je Šapić.
On je apelovao na građane da preuzimaju „samo aplikaciju koja ima grb Beograda“ i dodao da će se Beograd potruditi da pusti i oglas kroz medije u sledećih desetak dana, „kako ne bi došlo do zloupotrebe“.
Prema njegovim rečima, najveći broj preuzimanja biće od jeseni kada kreće nova školska godina, jer je mlađa populacija najviše i koristila taj vid praćenja vozila.
On je naveo i da je aplikacija unapređena u odnosu na raniju, te da postoji mogućnost plaćanja na sve moguće načine, od kreditne kartice svake vrste preko naloga za plaćanje (wallet) do SMS-a.
„Pored toga, građani imaju uvid u sve linije gradskog prevoza, a novitet je da mogu da dobiju i procenu za koliko minuta vozilo stiže. Ubacili smo i opciju da možete da prijavite nepravilnosti, od nečistoće vozila do toga da ne radi klima“, rekao je Šapić.
Кako je rekao, od juče građani mogu da kupe papirne karte na 318 kioska, od toga je 250 na najfrekventnijim stajalištima, a 68 na u širem centru grada. Do kraja leta biće ih na još 200 mesta.
„Za sedam-osam dana će na svakom kiosku stajati nalepnica sa obaveštenjem da u njemu možete da kupite kartu iako se u proteklih mesec i po dana pokazalo da je plaćanje SMS-om apsolutno dominantno u svakom pogledu. Od septembra će se na prednjim vratima vozila kod vozača nalaziti aparat preko kojeg će se plaćati platnom karticom“, rekao je on.
Gradonačelnik je naglasio da ta aplikacija neće biti samo ograničena na javni prevoz, već je planirano da od jeseni građani imaju svoj profil na njoj u okviru „beogradske kartice“ preko koje će moći da prate i koriste sve prednosti koje im je obezbedio Grad Beograd.
Šta bi sve Kentkart mogao da naplati Srbiji kroz arbitražu?