U okviru programa Fonda za inovacionu delatnost Smart Start koji je namenjen mladim preduzećima, od oko 200 pristiglih prijava, odabrano je 58 inovativnih projekata, prenosi eKapija.
Odabrani su ovogodišnji projekti, a krajem godine se očekuje novi javni poziv za one kojima je potebna pomoć pri pokretanju i razvoju inovativnog startap projekta.
Pored finansijske, Fond pruža i mentorsku podršku, a mogu se prijaviti inovativni projekti iz svih oblasti nauke i tehnologije.
„Novac za Smart Start program obezbeđen je iz budžeta države, u okviru resornog Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, i po pojedinačnom projektu iznosi 4,2 miliona dinara. Naši mentori su eminentni stručnjaci iz različitih oblasti, i oni tokom šestomesečne implementacije programa kontinuirano rade sa našim startapima na istraživanju tržišta, kreiranju njihovog prvog prototipa“, kaže Milica Macura, savetnica za programe i projekte Fonda za inovacionu delatnost.
Najviše projekata je iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, ali i iz energetike, mašinstva i poljoprivrede.
„Robotiks je agro tek startap koga čine tri inženjera. Jedan je inženjer robotike, koji je povratnik iz Švajcarske, drugi je inženjer poljoprivrede, i treći IT inženjer. Dakle mi kombinujemo ova tri znanja, ove tri ekspertize, kako bismo najsavremenijim tehnologijama veštačke inteligencije, kao i ekspertizom jednog poljoprivrednog inženjera napravili robota koji je ekspert za rešavanje određenih problema u poljoprivredi“, ukazuje Rastko Aničić, osnivač startapa.
Poljoprivredni robot, pametna hranilica za kućne ljubimce, veb-platforma za šahovske turnire, samo su neki od mnogobrojnih projekata koje je Fond odlučio da podrži, jer kako kažu, ključ razvoja inovacija leži upravo u podršci onima koji su u najranijoj fazi razvoja.
Konkurs za inovativne biotehnološke firme do 15. septembra