Priče i analize

25.03.2016. 14:09

Hubspot

Autor: Nova Ekonomija

Kako se ne ponašati na razgovoru za posao?

posao%20poslovna%20devojka

Prilikom razgovora za posao nikada niste načisto sa tim šta poslodavac može protumačiti loše po vas. 

Postoji niz pitanja i situacija koje na razgovoru treba izbeći kako biste ostavili dobar utisak i, na kraju krajeva, dobili posao.

1. Izbegavajte pitanja vezana za prihode kompanije jer će zvučati kao da vas zanima samo plata, a ne ljudi, odnosno brend zbog kojeg (u potencijalu) imate platu. Umesto toga, sami istražite, dobro se raspitajte i proverite bonitet kompanije na neki drugi način.

2. Nemojte pretpostavljati da će osoba koja vodi intervju s vama zapamtiti sve iz vaše biografije. Odštampajte nekoliko primeraka i za svaki slučaj ih ponesite sa sobom.

kancelarija%20biznis

3. Razgovor za posao ne koristite za pokazivanje svog jedinstvenog i originalnog stila. Zadržite originalan, ali malo suzdržaniji izgled kako bi vaše sposobnosti, a ne izgled, bili u prvom planu. Priliku za pokazivanje imaćete i kasnije. Obucite se pristojno, a tetovaže ili pirsinge, koje inače volite da pokazujete, na razgovoru zadržite za sebe.

4. Razgovor za važnu poslovnu priliku nemojte koristiti za improvizaciju, koja je u većini slučajeva poželjna, ali ne i u ovom konkretnom. Na razgovor za posao dođite maksimalno spremni i slobodno provežbajte pitanja koja biste mogli dobiti.

5. Nemojte kasniti. Makar krenuli i ranije i sačekali nekoliko minuta. Kašnjenje je pokazatelj loše organizacije koja je apsolutno nepoželjna. Ako vam Google Maps kaže da vam je potrebno samo 15 minuta, krenite barem pola sata ranije.

kancelarija

6. Neljubaznost prema čistačici, portiru, osobi koja radi na recepciji ili sekretarici je gotovo siguran način kako ne dobiti neki posao. Nadređeni će se često konsultovati sa njima da bi vas proverili, a sigurno vam neće ići u prilog ako ste bili neljubazni i drski. Prilikom ulaska u firmu, budite ljubazni apsolutno sa svima.

7. Izbegavajte na pitanja da odgovarate sa „DA“ ili „NE“. Svako pitanje je osmišljeno kako bi potencijalni poslodavac dobio informaciju više. Samo da ili ne, govori o vašoj motivisanosti, nedostatku interesa, a možda i elokventnosti.Na svako pitanje ponudite opširniji odgovor, ali svakako pripazite da sve informacije budu relevantne.

posao%20cekanje

8. Ne zaboravite na neverbalnu komunikaciju. Imajte na umu stisak ruke (ni preslab ni prejak), pogled, gestikulaciju i izgovorene fraze. Držite se svih mogućih pravila lepog poslovanja.

9. Ne ulazite u detalje vezane za svoj privatni život, a priče poput nedavnog raskida, problematičnog deteta ili operacije slepog creva – ostavite za sebe. Držite se tema vezanih za vaša poslovna iskustva, aspiracije i slično.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.