Više od hiljadu ljudi, koji najvećim delom žive u okolini Hotela Jugoslavija na Novom Beogradu, potpisalo je primedbe na plan o uređenju prostora oko hotela, koje je Zeleno-levi front danas predao Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove.
Podsetimo, prethodne dve nedelje trajao je rani javni uvid elaborata plana detaljne regulacije prostora oko Hotela „Jugoslavija“. Ovim planom, predviđeno je da se na ovom prostoru sagrade nove zgrade, visine do 155 metara.
Kako objašnjava koordinator opštinskog odbora Novi Beograd Zeleno-levog fronta (Ne davimo Beograd) Vladimir Tijanić trenutna visina hotela je 32 metra, a u planu je i izgradnja dodatnih 240.000 metara kvadratnih novog stambeno-poslovnog prostora.
„To povećava i gužve i opterećenje infrastrukture u tom delu. Ceo taj vizuelni identitet tog dela Novog Beograda i Zemuna će biti drastično promenjen, a biće i zaklonjen pogled na reku blokovima koji su u okolini“, kaže on.
Hotel „Jugoslavija“ nalazi se na Dunavskom keju, na šetalištu koje svakodnevno koriste građani za šetnju ili vožnju bicikala.
Tijanić navodi da će se, ukoliko dođe do izgradnje život stanovnika okolnih blokova drastično promeniti.
„Počevši od toga što će trpeti konstantnu buku i haos prilikom izgradnje tih ogromnih solitera. (Nakon izgradnje) doći će i do veće veće gužve i većeg broja stanovnika. Komercijalno-poslovni objekti će povećati i broj ljuid koji će dolazi sa strane u taj deo grada“, kaže on.
On dodaje da iz plana nije jasno šta je budućnost Hotela „Jugoslavija“.
„Navodno će jedan deo hotela ostati, ali imajući u vidu kako se postupa sa ostalim zgradama koje su do kulturnog značaja, moguće je i da će ceo hotel biti srušen“, navodi Tijanić.
U elaboratu piše da Hotel Jugoslavija prema planu generalne regulacije ima status vrednog objekta moderne u režimu delimične zaštite.
Hotel Jugoslavija je do 24. decembra 2011. godine bio i pod prethodnom zaštitom. To znači da se za hotel pretpostavljalo da ima svojstva kulturnog dobra i nakon izrade elaborata mogao je da bude proglašen kulturnim dobrom.
Međutim, Zavod za zaštitu spomenika je umesto toga izbrisao hotel „Jugoslavija“ sa evidencije dobara pod prethodnom zaštitom.
Kako se navodi u elaboratu, razlog je bilo što su „najnovijim sagledavanjem stanja“ utvrđeno da je u toku bombardovanja naneta velika šteta hotelu, da je originalni enterijer delimično uništen, a zatim i promenjen.
Izradu plana finansirala je kompanija MV Investment, ćerka firma Milenijum tima. MV Investment je i suvlasnik hotela „Jugoslavija“ i zemljišta na kome se hotel nalazi. Drugi suvlasnik je firma Danube riverside koja je u stečaju.
Nekada najveći jugoslovenski hotel mogao bi da postane moderni stambeni kompleks