Četvrtu godinu zaredom, farmaceutska kompanija Galenika aktivno podržava borbu protiv raka dojke kroz svoj društveno-odgovorni projekat koji obuhvata donaciju i kampanju podizanja svesti o važnosti prevencije i rane dijagnostike za uspešnost lečenja.
Naime, tokom celog oktobra, od svakog kupljenog Galenikinog Pantenol proizvoda (bilo da je reč o Pantenol kremi, masti, rastvoru, oribletama ili peni), Galenika će izdvajati 20 dinara za ovu humanitarnu inicijativu. Ovog puta Galenika će donirati sredstva Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, pridružujući se naporima ove važne institucije u borbi protiv karcinoma dojke.
Galenikina kampanja ove godine nosi naziv ,,Pantenol priča o grudima“, a pored same donacije, ona ukazuje i na važnost prevencije, rane dijagnostike i redovnih samopregleda. Prethodnih godina donacije su bile usmerene na Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, kao i Ženskom centru ,,Milica’’ za potrebe Nacionalnog centra za pružanje iskustvene podrške ženama obolelim od raka dojke i raka grlića materice. Na ovaj način, Galenika aktivno podržava borbu protiv karcinoma dojke jer ovo je tema koja zahteva informisanje i zajedništvo.
Rаk dојkе, kako se navodi na sajtu Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ prеdstаvljа vоdеći uzrоk оbоlеvаnjа i umirаnjа оd mаlignih bоlеsti u žеnsкој pоpulаciјi širоm svеtа. Prema istom izvoru, kаdа sе оtкriје nа vrеmе rак dојке је izlеčiv u prеко 90% slučајеvа, što je izuzetno važan podatak. Rana dijagnoza takođe otvara vrata za nove, manje invazivne i efikasnije tretmane i terapije. Rana dijagnostika i prevencija ne samo da pomažu u spašavanju života, već poboljšavaju i kvalitet života pacijentkinja.
Emocionalna podrška i briga koju pružaju porodica i zajednica igraju veliku ulogu u procesu ozdravljenja. Iz tog razloga se „Pantenol priča o grudima“ zasniva na poruci: Podeli – Podseti – Proveri. A svaki kupac Galenikinog Pantenol proizvoda tokom oktobra učestvuje u donaciji Institutu i doprinosi unapređenju uslova lečenja.
Kako se navodi na sajtu Instituta za onkologiju Vojvodine, preko 70% raka dojke pronađu same žene prilikom samopregleda. Stoga, pored godišnjih pregleda kod lekara, preporuka je da se samopregled grudi obavlja i kod kuće, jednom mesečno. On traje svega par minuta, koji mnogo znače, a predstavlja set propisanih palpatornih koraka koje svako može i treba redovno da obavlja.
Podaci potvrđuju da samopregled dojki, lekarski pregledi i druge preventivne mere imaju veliki značaj u borbi protiv raka dojke. Neka i ovaj oktobar zajedno sa Galenikom, bude mesec u kojem podsećamo i proveravamo svoje zdravlje i posvećujemo posebnu pažnju priči o grudima.