Od ovogodišnjeg roda šećerne repe očekuje se da će biti proizvedeno oko 327.000 tona šećera i to će zadovoljiti domaću tražnju za šećerom u iznosu od 250.000 tona, kao i izvoz preostalih količina, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Kako je ranije prenela Nova ekonomija, na svetskom tržištu prete nestašice šećera, a rastu i njegove cene, zbog sabog roda šećerne trske u zemljama koje su jjegovi najveći proizvođači.
S obzirom na rast cene šećera na svetskim berzama, moguć je i novi rast njegove izvozne cene, piše u novoj tržišnoj analizi Ministarstva poljoprivrede.
Cene belog kristal-šećera u maloprodaji u Srbiji trenutno kreću se od 106,99, ali i 113,9 dinara po kilogramu.
Republički zavod za statistiku objavio je kako ovogodišnji urod šećerne repe trebao biti oko dva miliona tona, po najnovijoj proceni, 5. avgusta 2023. godine.
Ovako visoke cene šećera su poslednji put bile 2011. godine.
Procene govore o rastu proizvodnje u odnosu na prošlu godinu od 22,4 odsto, a u odnosu na desetogodišnji prosek, očekivana proizvodnja je manja za 16,5 odsto.
Od ovogodišnjeg uroda šećerne repe u Srbiji očekuje se da će biti proizvedeno oko 327.000 tona šećera, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede u najnovijoj analizi. Ove količine zadovoljit će domaću potražnju za šećerom u iznosu od 250.000 tona, kao i izvoz preostalih slobodnih količina – navode iu Ministarstva.
Kako je objašnjeno, poslovanje industrije šećera u Srbiji u potpunosti je zavisno od šećerne repe, čija proizvodnja pada iz godine u godinu, a opterećeno je i rastućom cenom energenata.
Kako se dodaje u analizi, započelo je ugovaranje proizvodnje šećerne repe za 2024. godinu po ceni od 47 EUR/ha (evra po hektaru) a proizvođači mogu da računaju na pomoć u repromaterijalu i avans od 600 EUR/ha za ugovore koje potpišu za narednu godinu.
Izvozne cene domaćeg belog šećera koje su pre godinu dana značajno porasle, su u padu već neko vreme. Cena po kojoj je izvožen šećer u oktorbru je iznosila 799 EUR/t (evra po toni), značajno niže od cene u maju kada je bila 1.000 EUR/t.
Prema podacima Uprave carina izvoz belog šećera u prethodnoj ekonomskoj godini (2022/23) je iznosio 47,5 hiljada tona, što je za 67 odsto manje od prethodne ekonomske godine (145,3 hiljade tona).
Cene šećera na svetskim berzama nastavljaju da rastu, shodno potražnji, koja je uvećana, kao i prognozama za snabdevanje svetskog tržišta. Na berzi u Londonu, cena u oktobru dostigla je decenijski maksimum i iznosila je 724 EUR/t.
Indija planira da ograniči izvoz šećera