Кošarkaškom savezu Srbije prebačeno je još 118 miliona dinara (oko milion evra) iz tekuće budžetske rezerve, kao finansijsku pomoć neophodnu za „redovan rad“ te organizacije.
Ovih 118 miliona dinara su u budžetu za 2024. godinu prvobitno bili raspoređeni za novčane kazne i penali po rešenju sudova (u okviru Ministarstva finansija).
Međutim, sada se novac sa te stavke preusmerava u tekuću buduđetsku rezervu, a odatle Generalnom sekretarijatu Vlade na ime dotacije KSS-u radi obezbeđivanja finansijske pomoći potrebne za redovan rad.
Košarkaški savez je redovni dobitnik novca iz tekuće budžetske rezerve, u novembru je iz rezerve dobio 462 miliona dinara (3,9 miliona evra), početkom 2023. godine 88,5 miliona dinara (752.856 evra) dok je u 2022. godini taj savez iz tekuće budžetske rezerve dobio najmanje 256 miliona dinara (oko 2,2 miliona evra).
KSS ove dotacije dobija preko Generalnog sekretarijata Vlade, odnosno stavke „dotacije nevladinim organizacijama“. Za dotacije nevladnim organizacijama u okviru Generalnog sekretarijata Vlade u budžetu za ovu godinu je predivđeno samo 21,1 milion dinara.
Fiskalni savet je u svojim izveštajima ukazivao na negativnu praksu da se sredstva za Generalni sekretarijat Vlade, nakon donošenja Zakona o budžetu, višestruko i netransparentno dopunjuju, bilo rebalansom, bilo putem tekuće budžetske rezerve i da se to ponavlja iz godine u godinu.
U oceni rebalansa budžeta za 2023, Fiskalni savet je ukazao na višegodišnju praksu da se na toj poziciji (dotacije nevladinim organizacijama) prvobitnim budžetom planira simboličan iznos (za 2023. godinu svega 20 miliona dinara), koji se zatim u toku godine, van redovne budžetske procedure, diskreciono dopunjuje preko tekuće budžetske rezerve – obično za ukupno dve do tri milijarde dinara.
„Na ovaj način se u proteklim godinama finansirao čitav niz različitih mera i aktivnosti, mimo izdvajanja koja se već realizuju kroz redovne resorne politike (u okviru ministarstava kulture, sporta i slično). Tako su putem ovog kanala i tokom 2023. godine, baš kao i u ranijim godinama, sredstva od Generalnog sekretarijata dobile organizacije poput Fudbalskog saveza Srbije, SPC za izgradnju Hrama Svetog Save, Кošarkaškog saveza Srbije“, naveo je Fiskalni savet.
Tekuća budžetska rezerva je deo planiranih prihoda u budžetu koji se ne raspoređuje unapred.
Sredstva tekuće budžetske rezerve koriste se za neplanirane svrhe ili za svrhe (projekte, programe) koje su bile planirane, ali za koje se u toku godine pokaže da nije bilo dovoljno sredstava.
Vlada Srbije usvojila je predlog budžeta za 2025. godinu, kojim se predviđa povećanje fiskalnog deficita na tri odsto BDP-a. U budžetu o kom se ove nedelje raspravlja u Narodnoj skupštini, predviđen je rast ...
U hotelu St. Regis na Beogradu na vodi danas je održan "Luxury Adriatic Summit", sa ciljem da "pozicionira region, a posebno Srbiju, na evropskoj mapi luksuza". Ministarka privrede Adrijana Mesarović uvodnim...
Obnovljivi izvori energije (OIE) glavni su fokus energetskog sektora danas. Ako novim tehnologijama dodamo i veštačku inteligenciju, mi smo na izvoru bogatom idejama i mogućnostima.
Obnovljivi izvori energi...
Prosečna bruto zarada u septembru ove godine iznosila je 132.783 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 96.115 dinara.Rast bruto i neto zarada u periodu januar-septembar 20...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok