Svetski dan pice obeležava se 9. februara, u čast najpoznatijeg italijanskog specijaliteta koji je postao „omiljena“ brza hrana širom sveta.
Pica podrazumeva tanko ispečeno testo na kome je pelat (paradajz) i sir. Danas se pica pravi sa raznim prilozima, pa tako možete jesti picu sa ananasom, morskim plodovima, slatku picu.
Prema legendi, kraljica Margarita Savojska zatražila je od jednog od najčuvenijih pica majstora Napulja da smisli neko jelo za narod. Rezultat je bila pica sa bojama koje su predstavljale nedavno ujedinjenu Italiju: zeleni bosiljak, bela mocarela i crveni paradajz.
Pica „napolitano“ karakteristična je po hrskavoj, zlatnoj kori koju dobija pečenjem u rerni na drva, gustini testa i kiselkastkom ukusu paradajza uz dodatak origana, belog luka, bosiljka i mocarele. Na ukus pice utiče i pica majstor koji nadgleda pripremu. Podloga za picu ne sme da bude deblja od tri milimetra i peče se 60 do 90 sekundi u peći koja se loži hrastovim drvetom.
Napolitana je izmišljena u ovom gradu između 1715. i 1725. dok je prva pica „margarita“ pripremljena tek 1889.
Italija je kandidovala napolitansku picu za Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa. Glasanje je ove godine.
U SAD pica je jedna od najpopularnijih specijaliteta, gde čak 13 posto Amerikanaca picu jedu svaki dan. Pica je poznata i u popularnoj kulturi, pa tako to je omiljena hrana Nindža kornjača