Tokom poslednjih nekoliko godina, Microsoft je često kritikovan zbog narušavanja privatnosti korisnika. Windows 10, a posebno Windows 11, izazivaju zabrinutost jer šalju mnogo više podataka na internet servere nego starije verzije ovog operativnog sistema.
Prema nedavnom videu sa kanala The PC Security Channel (TPCSC), Windows 11 stalno šalje informacije o korisnicima na razne servere. U videu pod nazivom „Da li je Windows postao špijunski softver?“, prikazano je kako se Windows 11 odmah nakon instalacije povezuje sa mnogim online servisima bez dozvole korisnika, prenosi TechSpot.
Kreator videa je koristio alat Wireshark, koji prati mrežni saobraćaj, da bi analizirao šta se dešava sa sveže instaliranim Windows 11 na novom laptopu. Otkrio je da se Windows 11 odmah nakon pokretanja povezuje sa brojnim serverima, uključujući one koje pruža Microsoft kao što su MSN, Bing pretraživač i Windows Update. Takođe su primećene i treće strane kao što su Steam, McAfee i Comscore ScorecardResearch.com, koji prikupljaju podatke o internet ponašanju korisnika.
Mnogi od ovih prvih upita koje Windows 11 šalje su dizajnirani da prikupljaju podatke za istraživanje tržišta, oglašavanje i geolokaciju, sve bez potrebe za dozvolom ili aktivnošću korisnika na internetu. Ovo znači da Windows 11 može da „špijunira“ korisnike odmah nakon instalacije, sugeriše TPCSC.
Za poređenje, TPCSC je analizirao i Windows XP, operativni sistem objavljen 2001. godine. Otkriveno je da Windows XP samo pokušava da se poveže sa Windows Update servisom i ništa više, bez prikupljanja dodatnih podataka.
To je neka greška