Tech

18.07.2024. 11:34

Ars Technica

Autor: Nova Ekonomija

Tehnološki giganti koristili YouTube za treniranje AI modela bez dozvole kreatora

Pexels

Tech

18.07.2024. 11:34

Nedavni izveštaj otkriva da su kompanije kao šo su Apple, Salesforce, Anthropic i drugi koristile sadržaje sa YouTube-a za treniranje svojih AI modela, ali bez dozvole autora tih video snimaka. Prema izveštajima objavljenim u Proof News i Wired-u, AI modeli su trenirani koristeći „The Pile“, dataset koji je sastavila neprofitna organizacija EleutherAI, prenosi Ars Technica.

„The Pile“ uključuje knjige, članke sa Wikipedije i transkripte sa YouTube-a, prikupljene sa 173.536 video snimaka iz više od 48.000 kanala.

Među kreatorima su bili i popularni „jutjuberi“ kao što su MrBeast, PewDiePie i Markez Braunli (MKBHD).

Markez Braunli je na društvenoj mreži X istakao da je Apple koristio podatke iz dataset-a, ali je takođe napomenuo da je „odgovornost kompleksna“ jer Apple nije direktno prikupljao podatke.

„Apple je nabavio podatke za svoju AI iz nekoliko izvora. Jedan od njih je preuzeo velike količine podataka/transkripata sa YouTube video snimaka, uključujući moje. Tehnički, Apple izbegava ‘krivicu’ ovde jer nisu oni ti koji su preuzeli podatke, ali ovo će biti dugoročni problem“, napisao je Braunli.

Ova praksa izazvala je iznenađenje i negodovanje među drugim kreatorima sadržaja.

Postavlja se pitanje da li ovakvo prikupljanje podataka krši YouTube-ove uslove korišćenja, koji zabranjuju pristup video snimcima putem „automatizovanih sredstava.“

EleutherAI je koristila skriptu za preuzimanje titlova preko YouTube API-ja, slično kao što bi to radio web pretraživač.

Izveštaj naglašava kako su kompanije kao što su Apple, Nvidia i Salesforce koristile ovaj dataset za treniranje svojih AI modela.

Ova praksa podigla je važno pravno i etičko pitanje o korišćenju materijala sa interneta za treniranje AI sistema. Dok tehnološke kompanije tvrde da je ovakvo prikupljanje podataka fer upotreba, pravni sporovi oko toga su još uvek nerešeni.

Muzički giganti tuže AI firme zbog kršenja autorskih prava

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.